Annonce

Annonce

Svar: Ønske om graviditet og koffein


7. december 2009

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære Nina

Koffein forekommer naturligt i blandt andet kaffe, te og Cola og tilsættes også som aromastof til visse fødevare for at give smag og for at få den 'opkvikkende' effekt.

Det anbefales at kvinder som er eller som påtænker at blive gravide ikke indtager mere end højst (og ialt) 300mg koffein pr dag. Da et højere indtag vil kunne påvirke både graviditeten (også evnen til at blive gravid) og påvirke barnet i maven. En ½ liter cola om dagen er derfor ikke nogen god idé - det vil være rigtig godt, hvis du kunne prøve at drikke noget andet - vand eller mælk?

Så selvom du allerede har sat dit colaforbrug ...


Annonce

... betydeligt ned, så er det en rigtig god idé at ændre vaner nu. Det vil bedre dine graviditetschancer og det vil også være godt at skabe sunde vaner allerede nu - det barn du får, skal jo slet ikke have cola, men lære at spise og drikke sundt fra starten og hvis du indfører sunde vaner allerede nu, så bliver det også lettere at have sunde vaner i graviditeten og når den lille først er født :)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Medtænk her også at du ikke bør ryge eller udsætte dig for passiv rygning. Du bør spise masser af fisk, dyrke motion og også begynde at tage folinsyre, når du planlægger graviditet :)

Håber du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex

Peanuts og børn

Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.

Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce