Annonce

Annonce

Brev:

Vågner ofte - er det sult?


23. november 2009

Alder:
7 mdr.

Vågner ofte - er det sult?

Hej Helen

Tak for dit svar på mit forrige spørgsmål vedr. amning.

Jeg ammer stadig min dreng som nu er 7 måneder. Han er en stor og stærk dreng på ca. 75 cm og 11 kg.

Han spiser tre måltider fast føde om dagen - to med grød og et med kartoffelmos + grøntsager og evt. kød.

Han spiser en god stor portion uden at han får lov at overspise og han virker altid tilfreds og glad bagefter.

Derudover bliver han ammet eftermiddag, aften, nogen gange nat og morgen.

Mit spørgsmål handler om at han ca. et par dage om ugen vågner henad aftnen - nogen gange ca. kl. 21 - andre gange ca. kl. 23 og så virker han som om han vil ammes igen på trods af han fik ca. kl. 20.

Hvis det er kl. 23 så ammer jeg ham igen - hvis det kl. 21 gør jeg ikke. Problemet er at han ikke har i sinde sådan lige at falde i søvn igen - uanset om han bliver ammet eller ej.

Hvis jeg insisterer på han skal blive liggende i sengen tager jeg ham kortvarigt op så jeg ved det ikke er en bøvs, ...


Annonce

... tjekker bleen og ligger ham så igen. Herefter græder han ca. 1 time før han endelig falder i søvn igen. Jeg bliver hos ham og nogen gange synger, læser eller nusser.

Hvis jeg derimod tager ham op af sengen igen er han vågen min. 2 timer og synes bare det fantastisk. Det er bare ikke sjovt når det nogen gange er til kl. 1 om natten.

Jeg ved ikke hvad jeg gør galt - han er så træt når han går i seng om aftenen og sover nogen gange kun 1 gang om dagen. Han har hele tiden virket til at have et forholdsvis stort søvnbehov, men hvis han ikke er træt om dagen får han lov at være oppe.

Kan jeg have ammet ham for ofte når han vågner aften/nat?? eller på anden måde gjort at han synes han skal op igen og lege??

Jeg snakker ikke med ham når han vågner om natten og har prøvet at holde fast i kun at amme en gang om natten. Jeg styrter heller ikke ind til ham når han vågner, men først når han "kalder".

Håber du har et godt råd.

Tak for en god side!

Venlig hilsen

Sandra

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce