Annonce

Annonce

Svar: Bæresele til ryggen


20. november 2009

Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Transport og ferie.

Hej med dig

Når børn er 9 måneder gamle, må de naturligvis gerne sidde i længere tid - barnet sidder jo naturligt på gulvet, i sin høje stol, på cykelstolen osv. og tåler at sidde i længere tid end de mindre børn gør.

Børn sidder også anderledes i en slynge end i en bæresele, som du selv er inde på. Forskellen er at i en bæresele, vil hele barnets vægt ofte hvile på et smalt bærestykke mellem barnets ben og barnet sidder meget ret op og ned. I en slynge, vil barnet som du beskriver ofte have støtte under både numse og lår og der er således ikke samme pres på barnets rygsøjle. Slyngen støtter altså barnet bedre og derfor kan barnet bæres længere tid af gangen i en slynge.

Samtidig har en slynge også den mulighed, at den ofte kan bruges forskelligt, så du får mulighed for at lave lidt varieret vægtfordeling. Slyngen fordeler ofte barnets vægt på hele skulder og rygparti, hvor og man får ikke samme pres på ryggen som hvis man bærer f.eks. en rygsæk. Derudover kan nogle slynger bruges både på ryggen, ...


Annonce

... på maven og man kan bære barnet hen over sin hofte og det kan være rart at kunne lave disse stillingsskift både for barnet og den der bærer.

MEN, da I skal på vandretur skal du naturligvis overveje hvad model der vil passe bedst til formålet og min umiddelbare tanke er at ingen af de slynger eller seler som du lige umiddelbart nævner støtter særlig meget op omkring nakke og hoved og jeg tænker, at du skal være opmærksom på at din dreng naturligt nok vil falde i søvn, når I er ude at vandre og du skal derfor sikre dig at bære ham i noget, som han kan sidde og sove i og hvor hans hoved får den nødvendige støtte, så han ikke sidder og 'dingler' - forstå mig ret :)


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Så hvis I virkelig skal ud at trave, så var det måske en idé at se jer om efter en rigtig bærestol, lavet til formålet. De findes med både solskygge og "bagspejl", så den der bærer kan holde øje med barnet på ryggen og med sæde og ryg der er formet til god støtte til barnet på rejsen.

Håber dette måske er en idé for jer - rigtig god rejse :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Vaccination

De danske sundhedsmyndigheder anbefaler følgende vaccinationer:

- 3 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 1 og PCV7-1

- 5 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 2 og PCV7-2

- 12 mdr.: Difteri-tetanus-kighoste-polio-Hib 3 og PCV7-3

- 15 mdr.: MFR 1

- 4 år: MFR 2 (pr. 1. april 2008)

- 5 år: Difteri-tetanus-kighoste-polio revaccination

- 12 år: MFR 2 og til piger HPV 1, 2 og 3

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce