Svar: Søvn behov
Kære Jeanne
Det er helt naturligt at jeres datter, med den alder hun har nu, sover mere uroligt om natten. Det sker ofte at putningen giver nye udfordringer og det handler om at hun lige nu gennemgår en stor udvikling.
Børn i 18-20 måneders alderen vil ofte begynde at få lidt farefornemmelse, altså fornemmelse for at verden er mere farlig og ikke kun 'sjov og ballade'. Jeres datter kan motorisk gå rundt nu, hun begynder også at løbe og verden er pludselig stor, den åbner sig og pludselig går det op for hende at verden også er farlig.
Og alt det hun oplever om dagen, det skal bearbejdes om aftenen, når hun skal sove. Hun skal give slip på dagen, på alle oplevelserne og det er rigtig svært i denne alder. Derfor har hun brug for at I hjælper hende med det og det betyder at børn i denne alder ofte har brug for, at man sætter sig hos dem, når de skal sove, taler beroligende med dem, taler lidt om dagen der er gået, hvad der er sket - både de gode og de mindre gode ting, så barnet får bearbejdet noget af det hele. Og så kan man naturligvis også sætte sig og læse en godnathistorie og bare være der for barnet.
Jeres datter vil godt kunne forstå en kort besked som "læg dig ned skat", når hun skal sove og der er noget vigtigt i at hun selv begynder at lægge sig. Du må / I må som sagt meget gerne sidde hos hende, tale med hende, berolige og betrygge hende. Det er ikke et spørgsmål om at sidde på hendes værelse og ikke kigge på hende, for det vil hun ikke kunne forstå og hun vil blive ked af det og frustreret hvis I rent fysisk er der og så samtidig lader som om at I ikke er der, ikke har kontakt.
Men du må gerne sidde der, tale med hende "mor er lige her skat, læg dig ned" og så læse lidt i bogen, når hun ligger ned. Du må gerne berolige hende, holde hende lidt i hånden osv. så hun falder trygt og roligt til ro.
Hvis du oplever at hun bliver frustreret over at du er der, at det trækker tiden ud og hun får sværere ...
... ved at sove, så må du naturligvis gerne lade hende ligge for sig selv. Det vigtige er at hun falder trygt til ro og ikke er ulykkelig, når hun skal sove. Hvis hun således ligger og "Hygger sig" som du skriver, så er det helt fint, men er det ikke hyggeligt, så skal I være der for hende - eller evt. putte hende når hun er lidt mere parat, altså lidt senere end nu.
Når hun vågner om natten, så er det fint at berolige med lidt ord, evt. en tår vand og lidt stillingsskift og så forsøge at få hende videre i søvnen igen stille og roligt. Prøv om I kan undgå at tage hende op, men prøv i stedet at lulle hende i søvn igen uden hun næsten opdager at hun vågnede. Hvis hun vågner med gråd, skrig også - det gør nogle børn i denne alder, så skyldes det normalt en voldsom drøm og så skal hun naturligvis op, trøstes og beroliges hvorefter hun så må sove videre igen.
Det lyder fint med en middagslur på 2-2½ time i løbet af dagen og blive puttet kl. ca 20. At hun vågner kl. 06 er sandsynligvis fordi det er der dagen naturligt starter for jer i hverdagene og fordi det er der hun har sin rytme, sit indre ur. At dette flytter sig når hun passes af andre, handler sandsynligvis om at hele situationen der er anderledes, hun oplever mere, bruger sig selv meget mere end hjemme - det gør hende ekstra træt at skulle undvære mor og far og være et andet sted og derfor sover hun anderledes ude.
I må gå ud fra at hun sover det hun har behov for, når hun er træt og I putter hende og når hun vågner af sig selv. Hvis hun havde brug for mere søvn, ville hun sandsynligvis falde hurtigere i seng om aftenen, sove længere om morgenen og også forlænge sin middagslur ... Så lige nu sover hun sandsynligvis som hun har brug for - taget in mente at søvnen naturligt bliver mere afbrudt fordi hun drømmer mere. Så søvnkvaliteten er måske ikke så god, som man kunne ønske sig, men søvnbehovet er dækket :)
Håber I kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








