Annonce

Annonce

Brev:

Halvdagsbørnehave og lidt andet


13. november 2009

Kategori:
Alder:
2 år

Halvdagsbørnehave og lidt andet

Hej Helen.

Bliver lige nødt til at skrive igen hvor glad jeg er for at du har den her hjemmeside! Det er så fantastisk at have et sted, hvor der er en faglig person, men også utroligt omsorgsfuld, som gider at høre og svare på alle de bekymringer og tanker man har som mor. :-D

Men herhjemme går det simpelthen FANTASTISK!

Jeg tror aldrig at jeg har haft det så godt i hele mit liv! Det som psykologen gør, er næsten magisk! og de redskaber jeg får af hende, som er meditation og ændring af tanker, bruger jeg i hverdagen, og de hjælper sgu!

Og nu ved jeg godt, at du måske gerne så at vi havde ventet med nummer 2, men sagen er at jeg er gravid igen! Og er så lykkelig! Jeg er kun 6 uger henne, men har fået en tidlig scanning i uge 8, for at fjerne frygten for at vi igen får et sygt foster. Men jeg tænker ikke så meget over det, da sandsynligheden for det er jo næsten lig nul.

Men jeg tager det meget roligt.

Men nu er der jo nye tanker, der opstår ang. Isabella. Min største frygt er jo at hun bliver tilsidesat, når der kommer en ny, men samtidig ved jeg egentlig godt at det ikke vil ske.

Fordi vi er meget opmærksomme på det, og jeg har tænkt mig at inddrage hende så meget hun nu gider, både før og efter. VI har jo et meget, meget tæt bånd, og hun er meget morglad, men jeg har talt med andre mødre, og det de har gjort har jeg tænkt mig at gøre.

Men denne gang føler jeg mig meget mere rustet til en lille baby, og jeg er helt overbevist at vi klarer det uden at Isabella lider nogen nød.

Jeg skriver egentlig til dig vedr. det med at gå hjemme og blev meget glad for sit svar ang. det med ulemper og fordele ved ikke at være i daginstitution.

Nu er der opstået den mulighed at min svigermor har mistet sit arbejde, desværre, og da hun ikke har så meget andet at gå op i end sit barnebarn og arbejde, er der en mulighed for at hun gerne vil passe Isabella nogle dage om ugen.

Jeg har ikke tænkt mig at gøre noget endnu, men jeg tænker måske om det ville være en fordel at hun stoppede ...


Annonce

... et halvt år før hun skal i børnehave, især fordi jeg skal føde til juli (hvis alt går vel), og hun skal starte i børnehave d. 1 nov.

Jeg er ekstremt opmærksom på at hun ikke skal have for mange ting, der ændrer sig på een gang og at vi skal bibeholde de faste rutiner som vi kan. Jeg har fx. aftalt med min kæreste, at jeg VIL fortsætte med at bade hende, fordi det er vores lille hyggetur og have alenetid med hende, som vi plejer.

Jeg har også tænkt mig ikke at være stolt denne gang, og bede svigermor og mor om hjælp.

Men jeg tænker jo på den børnhave. Min tanke går lidt på halvdagsbørnehave for hende. Nu ved jeg at det vist skal være faste dage om ugen, så hvis man kunne gøre det så¨dan at hun var i børnehave 3 dage om ugen of farmor har hende 2 dage...eller hvad der nu passer.

I min verden ville det være ideelt.

Men det er MIN verden!

For hvad ville være godt for Isabella, spørger jeg så.

Jeg hører om de mødre som startede med halvdags, men endte i helldags, fordi barnet tit ikke kom med på tur, fordi det lige var den dag, det havde fri.

Og jeg vil bare ikke være den, der er årsag til at isabella føler sig udenfor!

Så hvad er din holdning, erfaring og tanker vedr. halvdagsbørnehave?

Jeg ved godt der er et helt år til, og meget kan nå at ændre sig med isabella.

En anden mulighed kunne jo være at vi bare gør som vi har gjort indtil videre. At jeg engangimellem giver hende en fridag fra dagpleje og så tager vi i zoo eller bare hygger hjemme.

Du kan vel se at jeg tænker ret langt fremad...hahahaha... men det er nu engang sådan jeg er. Velvidende om at jeg ikke kan planlægge alt, men jeg kan godt lide at have nogle overordnede ramer, som man så kan justere henad vejen efter behov. :-)

Jeg kan forresten fortælle at hun igen er på fedekur, da hun kun vejer 10, 6 kg. Hun er jo spinkel, men har en god appetit, dog spiser hun jo stadig mest vegetarisk, men får dog kød.

Men lægen var ikke bekymret.

Jeg glæder mig meget til at høre fra dig.

Kærlig hilsen
Camilla

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


21. februar 2026 | Opdragelse | 2 år

Tilknytning - 2 år

Kære Helen. Min datter er lige blevet 2 år. Hun er umiddelbart glad for sin...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.

Sut - 23 mdr.

Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fedt

Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.

Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.

I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...

Læs mere i Babylex

Laktulose

Laktulose er et middel, som bruges ved hård mave. Hvis du oplever, at dit barn ikke kan komme af med sin afføring, afføringen er knoldet og hård, måske virker dit barn til at have smerter i forbindelse med, at det skal have afføring - så kan læge eller sundhedsplejerske anbefale dig, at du giver dit barn laktulose.

Laktulose drikkes, og kan f.eks. gives til baby på en ske. Laktulose virker ved at binde vand i tarmen og derved blødgøres afføringen, så barnet lettere kan komme af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce