Svar: At putte til nat
Kære Pia
Det er helt okay at du lige nu ammer din dreng mere eller mindre i søvn - det er helt normalt for hans alder, at han om aftenen har behov for amningen for at finde ro både fysisk og mentalt.
Det er også meget normalt at børn i 3-4 måneders alderen har en lang vågenperiode om aftenen og ikke kan lægges til at sove før der er gået måske 3 timer som du beskriver at du oplever. Din dreng sover jo godt om dagen efterhånden, får sine 3 lure og med ca 2 timer imellem hver - den sidste lur ligger sandsynligvis så sent at den naturligt påvirker tidspunktet for putning til natten. Så lad du bare din dreng være vågen, pludre med ham, lad ham være aktiv sammen med far - de har jo ikke set hinanden hele dagen og når han så viser sig parat, så lægger du dig med ham, holder hans små hænder og ammer ham.
Se og lyt til hans vejrtrækning, læg mærke til hans øjne. Læg ham fra dig, når du ...
... fornemer at han er helt rolig, trækker vejret dybt og langsomt og er lige ved at falde i søvn. Lige der, hvor han endnu kan registrere hvor du lægger ham, lige der skal han flyttes til sin seng. Am ham og put ham så der, hvor han lige misser med øjnene, fornemmer at han bliver lagt i sin tremmeseng, men er træt nok til at sove videre. Hold dine hænder på hans krop, vis ham at du stadig er der og lul ham ind i søvnen og lad ham på den måde falde i søvn i løbet af få minutter, der hvor du ønsker han skal sove.
Rutinerne om dagen, hvor han er lidt mere vågen når du putter ham, men stadig tydeligt viser træthedstegn bibeholder du. Det er rigtig fint at han selv er i stand til at falde i søvn om dagen, hvis I rammer det rette tidspunkt. Om aftenen har han dog brug for lidt mere nærhed og det må han gerne få - uden at I får dårlig samvittighed :)
Rigtig meget held og lykke med ham fortsat :)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
Viden om børn:
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Lægeundersøgelser baby og børn
I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.
Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.