Brev:
Det sociale liv

Hej Helen : )
Her i Tyskland har de i byerne en "aktivitesgruppe" for mindre børn, som de kalder for "Krappelgruppe". I denne "Krappelgruppe" deltager mor og barn en formiddag om ugen, hvor man leger, synger, er ude i naturen etc.
Damen der står for Krappelgruppen sagde, at den yngste var 11 mdr., men jeg var selvfølgelig velkommen alligevel. Emilie er nu 10 mdr. Jeg vil måske gerne, at hun kan gå inden vi deltager eller er det ikke så vigtigt?
Min mand ...
... arbejder og Emilie og jeg er derhjemme, men jeg er begyndt at tænke på det sociale med andre babyer for hende, hvordan gør jeg det bedst? Vores familie er ikke lige i nærheden, men hun "snakker" altid i telefon med dem når de ringer og det synes hun er sjovt, hun lytter og siger lidt lyde.
Vi er netop begyndt på babysvømning for anden gang, hvor man deltager 8 gange.
Hvordan er det bedst for hende? Hvor meget og hvor lidt har hun behov for?
Venlig hilsen
Gitte
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
Viden om børn:
Massage - baby
Mange babyer nyder at få massage eller berøring af ryg, mave, ansigt, fingre, tær. De rolige og rytmiske bevægelser giver barnet en følelse af at være elsket og fylder barnet med velvære. Der findes flere bøger om emnet, hvis du ønsker at sætte dig ind i en bestemt teknik, kan det anbefales at låne eller købe en af disse.
Hvis dit barn har svært ved at komme af med afføring eller luft, så kan det også være en god ide at massere lidt på barnets mave. Dette gøres ved stille og...
Ærter
Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.
Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.
Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.
Ærter indeholder protein, samt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.




