Svar: Mad - gider ikke aftensmad
Kære Anja
Jeg kan ikke helt ud af dit brev se hvor meget grød, mos og mælk du tilbyder i løbet af dagen og jeg vil derfor sende dig en plan, så du kan se, hvordan den kan se ud til et 6 måneders barn:
Tidlig morgen 05/06: Ammes og sover lidt videre
Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.
Formiddag 9.30: Frugtmos (evt. jerntilskud) afhænger af hvor meget mme hun får dagligt, frisk blød frugt at sutte på, f.eks. appelsinbåde, vand af kop.
Ammes eller flaske og puttes til formiddagslur
Frokost 12: Grøntsagsmos med kød eller fisk, suppleres med ristede rugbrødsbjælker, agurkestænger eller lignende, vand af kop.
Ammes eller flaske og puttes til middagslur
Eftermiddag 16: Ammes eller flaske, tilbydes evt. lidt frugtmos og/eller frisk blød frugt som om formiddagen, vand af kop.
Powernappen springes ofte over
Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, f.eks. må hun gerne få lidt pastasovs på sin mos, hvis I f.eks. skal have ...
... dette en dag. Det er vigtigt at maden smager af noget og ser indbydende ud. Suppleres igen med lidt brødskorper eller lignende i hånden. Vand af kop.
Ammes eller flaske og puttes til natten 19.30-20
Sen aften 23-24: Ammes eller flaske og begynder at kunne sove til næste morgen tidlig.
Som du kan se indgår der i denne plan mange måltider i løbet af dagen og mad som din datter kan have i hånden, sutte på, opbløde med spyt osv.
Det er netop vigtigt at hun får mad i hånden, da det giver hende ekstra mundmotorisk styrke og giver interesse for det at spise.
Derudover er det meget vigtigt at du holder de enkelte portioner nede mængdemæssigt, så hun f.eks. kun får en lille dl af gangen og derfor stadig vil drikke sin mælk efterfølgende. Hendes afslag på aftensmad kan altså godt handle om at hun mere har brug for mælk, fordi hun allerede har fået rigtig meget skemad og meget lidt mælk i løbet af dagen.
Jeg håber at planen for dagen og mine tanker hjælper dig lidt videre, fortsat held og lykke!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
Viden om børn:
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Vaner og børn
Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.
Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.
Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.











