Annonce

Annonce

Svar: Søvn uden mælk


12. oktober 2009

Kategori:
Alder:
20 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Roo

Din datter har en alder lige nu, hvor hun begynder at få lidt fornemmelse for at noget kan være farligt. Hun er så gammel nu at hun begynder at løbe, hun falder, slår sig, hun klatrer op og finder pludselig ud af at det er langt ned og at hun ikke kan komme ned igen uden hjælp. Hun oplever også mere modstand i hverdagen, oplever at du tager fat i hende, fordi hun ikke må løbe ud på vejen, du siger mere "nej!" end du tidligere har gjort og hun oplever også modstand fra andre børn, som hun leger med - de skubber, tager legetøjet fra hende osv.

Alt sammen er det med til at give hende en større fornemmelse for farer og en vide om at verden nogle gange er lidt svær og lidt overskuelig at være en del af. Det betyder at hun lige nu drømmer mere, vågner om natten, bliver ked af det, søger dig mere og søger mere trøst og nærhed. Det er naturligt for hendes udvikling og det skal du naturligvis give hende.

MEN, det er vigtigt at hun ikke får trøst via flasken, men i stedet med dine knus, din varme, din stemme, din omsorg ...


Annonce

... og så kan hun få en sovebamse at putte med. Flasken erstattes med en kop mælk og en godnathistorie - og de fleste børn i din datters alder vil naturligt meget hurtigt vælge flasken fra, hvis alternativet er lidt lun mælk af en kop og så sidde på skødet eller ligge sammen i senge og læse i en bog.

Det er derfor ikke et spørgsmål om at tage en kold tyrker, hvor du fra den ene dag til den anden bare fjerner flasken og ikke giver noget i stedet. Det er et spørgsmål om at fjerne flasken og så give hende en kop mælk og en godnathistorie og din nærhed i stedet for, så hun føler at selvom verden er lidt farlig, så er du der til at passe på hende.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det kan være en udmærket idé med en åben seng (med sengehest), fordi det giver dig mulighed for netop at sidde eller ligge hos hende, læse historien, give fysisk kontakt og nærhed, når hun skal sove. Hele putteritualet skal altså ændres og flasken bliver erstattet med noget andet, noget bedre :)

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med hende.

Fortsat god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce