Annonce

Annonce

Brev:

Væk fra baby i 4½ dag


11. oktober 2009

Alder:
6 mdr.

Væk fra baby i 4½ dag

Kære Helen,

Jeg har tilbudt at tage med min franske svigermor til New York i 4 1/2 dag i december i år for at opfylde en livsdrøm hun har haft om at se denne fantastiske by. På tidspunktet for rejsen vil min datter være 8 måneder.

Desværre går jeg allerede nu og har søvnløse nætter mens jeg bryder mit hoved med, hvordan det skal gå og hvordan jeg forbereder det hele bedst muligt, sådan at min datter ikke skal blive alt for ked af det af at opleve at hendes mor er væk, at min mand og mine forældre ikke får nogle alt for hårde dage når de passer hende, og at jeg dermed selv kan slappe af og nyde dagene i New York.

Min datter er lige fyldt 6 måneder og spiser nu grød 3 gange om dagen mens hun drikker vand til fra en flaske. Derudover ammer jeg hende ca. 2 gange om morgenen, 2-3 gange i løbet af dagen (men meget kort – hun gider ikke die mere end 2 min ad gangen) og en gang om aftenen i soveværelset, inden hun bliver lagt i seng.

Dette prøver vi dog langsomt at vænne hende af med nu og giver flaske i stedet, sådan at min mand også vil kunne lægge hende i seng på et tidspunkt. Hun sover som oftest igennem hele natten.

Som led i forberedelserne til mine dage væk og i det hele taget for at kunne komme ud om aftenen på et tidspunkt, er vi således begyndt at indføre nogle nye små rutiner for at reducere afhængigheden af mig:

• Hver aften kommer min mand ind i soveværelset, efter at jeg har ammet, og lægger vores datter i seng i vågen tilstand, sådan så det er ham hun ser som det sidste inden hun sover.

• I weekenderne er det også ofte ham, der lægger hende i seng til sin eftermiddagslur, skifter og leger med hende. Han er også begyndt at trøste hende når hun er ked af det, undtagen hvis hun bliver helt ude af den, så tager jeg over for at trøste.

• Om aftenen når hun skal lægges i seng, er jeg, som nævnt ovenfor, desuden begyndt i den sidste uges tid at give hende en ...


Annonce

... flaske med modermælkserstatning eller vælling i stedet for brystet. 4 ud af 6 gange har hun accepteret flasken, har drukket hele indholdet og er så blevet lagt i seng i vågen tilstand.

Når hun er helt fortrolig med at få flaske før sengetid, ville vi så forsøge at få min mand til at give hende den i stedet for mig. Han har prøvet en gang, hvor hun nægtede og græd. Min mor har også forsøgt, og hun blev rigtig ked af det. Så vi tænker at vi skal give det lidt mere tid endnu inden en anden person giver hende flaske.

Jeg har følgende spørgsmål:

• Er det rigtigt af os at begynde forberedelserne allerede nu, eller gir det ikke nogen mening at ændre på noget som helst før 14 dage før min afrejse? Og gør vi de rigtige ting i det rigtige tempo?

• Jeg ville stadig gerne blive ved med at amme lidt ved siden af udover hendes hovedmåltider, indtil hun bliver 9-10 måneder. Kan jeg det, selvom jeg tager væk i 4 1/2 dag, eller vil det forvirre hende at hun pludselig ikke kan få bryst i nogle dage? Vil det være bedre at stoppe helt med amning inden jeg rejser?

• Jeg læste om separationsangst når baby er omkring de 8-9 måneder. Er det derfor en dårlig ide at hun overnatter en enkelt af nætterne hos mine forældre, hvor omgivelserne og sengen er anderledes? Eller er det også noget vi kan øve os på i nogle uger i forvejen?

• Bør vi øve os I at jeg er væk i en dags tid i weekenden inden jeg skal rejse, hvor min mand f.eks. passer hende en hel dag? Bør hun ligeledes prøve at overnatte alene en nat hos mine forældre inden jeg rejser?

Jeg er rigtig ked af at jeg ikke nyder min barsel 100% fordi jeg tænker så meget og går og ser på denne tur som et sort hul i fremtiden, som kommer nærmere og nærmere. Jeg håber derfor at du måske kan give mig nogle gode råd om hvornår jeg forbereder mit fravær bedst muligt i løbet af de næste to måneder.

På forhånd mange tak!

Med venlig hilsen
Signe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Medicin til børn

Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.

Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...

Læs mere i Babylex

Kravle

De fleste børn begynder at kravle, når de er mellem 8-12 måneder gamle. Nogle børn kravler dog allerede i 6 måneders alderen, og andre børn springer kravlestadiet helt over.

Det er vigtigt, at barnet kravler, da det har stor betydning for barnets motoriske udvikling og kunnen senere i livet. Når barnet kravler styrkes armmusklerne, og barnet øver sig i at holde hovedet oppe og i at bevæge det frit i alle retninger. Det sker små rytmiske bevægelser i ryggen, som er vigtigt for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Der er ingen tvivl om at Helen er en sundhedsplejerske med hjertet på rette sted og det betyder meget for mig i perioder hvor jeg har været usikker på nogle ting.

Camilla Martin


Annonce