Annonce

Annonce

Brev:

Væk fra baby i 4½ dag


11. oktober 2009

Alder:
6 mdr.

Væk fra baby i 4½ dag

Kære Helen,

Jeg har tilbudt at tage med min franske svigermor til New York i 4 1/2 dag i december i år for at opfylde en livsdrøm hun har haft om at se denne fantastiske by. På tidspunktet for rejsen vil min datter være 8 måneder.

Desværre går jeg allerede nu og har søvnløse nætter mens jeg bryder mit hoved med, hvordan det skal gå og hvordan jeg forbereder det hele bedst muligt, sådan at min datter ikke skal blive alt for ked af det af at opleve at hendes mor er væk, at min mand og mine forældre ikke får nogle alt for hårde dage når de passer hende, og at jeg dermed selv kan slappe af og nyde dagene i New York.

Min datter er lige fyldt 6 måneder og spiser nu grød 3 gange om dagen mens hun drikker vand til fra en flaske. Derudover ammer jeg hende ca. 2 gange om morgenen, 2-3 gange i løbet af dagen (men meget kort – hun gider ikke die mere end 2 min ad gangen) og en gang om aftenen i soveværelset, inden hun bliver lagt i seng.

Dette prøver vi dog langsomt at vænne hende af med nu og giver flaske i stedet, sådan at min mand også vil kunne lægge hende i seng på et tidspunkt. Hun sover som oftest igennem hele natten.

Som led i forberedelserne til mine dage væk og i det hele taget for at kunne komme ud om aftenen på et tidspunkt, er vi således begyndt at indføre nogle nye små rutiner for at reducere afhængigheden af mig:

• Hver aften kommer min mand ind i soveværelset, efter at jeg har ammet, og lægger vores datter i seng i vågen tilstand, sådan så det er ham hun ser som det sidste inden hun sover.

• I weekenderne er det også ofte ham, der lægger hende i seng til sin eftermiddagslur, skifter og leger med hende. Han er også begyndt at trøste hende når hun er ked af det, undtagen hvis hun bliver helt ude af den, så tager jeg over for at trøste.

• Om aftenen når hun skal lægges i seng, er jeg, som nævnt ovenfor, desuden begyndt i den sidste uges tid at give hende en ...


Annonce

... flaske med modermælkserstatning eller vælling i stedet for brystet. 4 ud af 6 gange har hun accepteret flasken, har drukket hele indholdet og er så blevet lagt i seng i vågen tilstand.

Når hun er helt fortrolig med at få flaske før sengetid, ville vi så forsøge at få min mand til at give hende den i stedet for mig. Han har prøvet en gang, hvor hun nægtede og græd. Min mor har også forsøgt, og hun blev rigtig ked af det. Så vi tænker at vi skal give det lidt mere tid endnu inden en anden person giver hende flaske.

Jeg har følgende spørgsmål:

• Er det rigtigt af os at begynde forberedelserne allerede nu, eller gir det ikke nogen mening at ændre på noget som helst før 14 dage før min afrejse? Og gør vi de rigtige ting i det rigtige tempo?

• Jeg ville stadig gerne blive ved med at amme lidt ved siden af udover hendes hovedmåltider, indtil hun bliver 9-10 måneder. Kan jeg det, selvom jeg tager væk i 4 1/2 dag, eller vil det forvirre hende at hun pludselig ikke kan få bryst i nogle dage? Vil det være bedre at stoppe helt med amning inden jeg rejser?

• Jeg læste om separationsangst når baby er omkring de 8-9 måneder. Er det derfor en dårlig ide at hun overnatter en enkelt af nætterne hos mine forældre, hvor omgivelserne og sengen er anderledes? Eller er det også noget vi kan øve os på i nogle uger i forvejen?

• Bør vi øve os I at jeg er væk i en dags tid i weekenden inden jeg skal rejse, hvor min mand f.eks. passer hende en hel dag? Bør hun ligeledes prøve at overnatte alene en nat hos mine forældre inden jeg rejser?

Jeg er rigtig ked af at jeg ikke nyder min barsel 100% fordi jeg tænker så meget og går og ser på denne tur som et sort hul i fremtiden, som kommer nærmere og nærmere. Jeg håber derfor at du måske kan give mig nogle gode råd om hvornår jeg forbereder mit fravær bedst muligt i løbet af de næste to måneder.

På forhånd mange tak!

Med venlig hilsen
Signe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Vaner og børn

Alle familier har deres egne vaner og rutiner. Det, at tingene gøres på en bestemt måde, giver tryghed for barnet. Et lille barn vil altid have det bedst, når noget er genkendeligt.

Hvis det lille barn skal passes, er det derfor en rigtig god idé, at den der passer barnet, forsøger at efterligne de rutiner og vaner, som barnet kender.

Børn elsker gentagelser og elsker derfor også lege som borte-tit og klappe-kage. De større børn føler stor glæde ved at se den samme...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce