Annonce

Annonce

Svar: Sover ikke igennem - 16 mdr.


5. oktober 2009

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Anne

Du skriver: "Der er kommet mange tænder, og mange x snot og hoste. Der er kommet dræn i ørerne, der er kommet astmatisk bronkit og behandling med spray, men Berta sover fortsat meget afbrudt" og jeg tænker - ja netop derfor ...

Jeres datter har en erfaring med som om at det at sove sammenhængende er umuligt, fordi det er forbundet med smertejag. Hun har de sidste mange måneder haft smerter, når hun har sovet. Det har været smerter fra tænder, smerter fra ørerne, smerter når hun har hostet og på grund af hendes astmatiske bronkitis, så har det også være ubehageligt, måske næsten klaustrofobisk nogle gange - næsen, svælget osv. er klottet til, det har været svært at trække vejret osv. Helt naturligt ubehageligt for hende.

Hun har lært, at det at sove er forbundet med jag og opvågninger. Det husker hendes lille krop. Det er lidt ligesom folk som har prøvet at have stress. Kroppen husker og den mindste lille ting, der får hjertet til at slå hurtigere, får dig til at vende og dreje dig i sengen og gør dig søvnløs ... der skal næsten ikke noget til at du ryger tilbage til det gamle mønster, som har du stress igen. Symptomerne er det samme og kroppen husker det, registrerer det. Forstår du hvad jeg mener? Det er svært at forklare.

Det tager tid at lære kroppen at det ikke er sådan mere, selvom hun nu har dræn, selvom hun får ...


Annonce

... medicin der hjælper hendes vejrtrækning osv. så skal hendes krop også finde ud af det. Hun skal have mange nætter, hvor hun oplever ikke at vågne af smerter og ubehag, hun skal have mange nætter i træk, hvorved kroppen stille og roligt begynder at få en erindring om at kunne sove en hel nat igennem.

Det er rigtig fint at I giver hende tryghed ved at have hende i egen seng i soveværelset og det er super godt at forsøge at berolige hende med ord - et stille "sshh - mor er lige her, nat-nat" eller lignende. Du behøver ikke synge for hende om natten.

Det er også fint at hun får en sut, hvis hun vågner og har brug for den beroligelse, men det er vigtigt at hun selv finder den og tager den i munden - det er ikke dig, der skal gøre dette, det kan hun godt med den alder hun har. Gør det gerne til en vane altid at give hende sutten i hånden og selv føre den til munden - også om dagen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis hun er tørstig, så giv hende en drypfri kop i sengen og lad hende selv finde den og drikke, hvis hun har behov. Prøv at gøre hende mere og mere selvhjulpen om natten så du ikke behøver andet end at berolige med din stemme og en gang imellem putte dynen om hende fordi hun får den sparket af :)

Det er rigtig dejligt at I har overskud til en lille ny - jeg krydser fingre for at I snart står med en positiv test i hånden - pas godt på hinanden!

Rigtig god weekend :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Feberkrampe

Det lille barn evne til at kunne regulere sin temperatur er umoden. Det betyder, at nogle børn får krampe i forbindelse med, at de får feber. Temperaturen kan stige pludseligt, og når temperaturen stiger for hurtigt, kan temperaturreguleringscenteret i hjernen ikke følge med, og kramperne opstår.

Feberkramper opstår hos 2-5% af børn mellem 6 måneder og 5 år, og det er den hyppigste årsag til kramper hos børn. Feberkrampe er delvist arveligt, så end forældre eller søskende har...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce