Svar: Gode kostvaner - hvordan?
Kære Sanne Fandrup
Sund mad indeholder meget af de kulhydratrige fødevarer: Brød, frugt, grøntsager, kartofler, ris og pasta - og mindre af de madvarer, der giver meget fedt: Bl.a. mælk, ost, kød, smør og olie.
Børn og unge bør spise 3 måltider og 2-3 mellemmåltider om dagen. Det er altid vigtigt at starte dagen med en god morgenmad, som f.eks. kan være en portion havregryn eller yoghurt med drys/mysli. Nogle børn har ikke den store appetit om morgenen og derfor er det en god idé at give lidt formiddagsmad med i børnehave og skole,
Også om eftermiddagen har børn behov for et mellemmåltid, som f.eks. kan fx være 1/2 bolle med magert pålæg og lidt frugt. Det kan også være en lille skål A 38 med rugbrødsdrys og frugt eller et fad med udskåret frugt og grønsager. Det skal naturligvis tilpasses efter om barnet skal spise det hjemme eller i institution.
De mange og små hyppige måltider gør at barnets blodsukker ikke falder. Når blodsukkeret falder, så er det at man får trang til slik og søde sager, som hurtigt kan få sukkeret til at stige igen.
Børn i dine børs alder bør spise 400 g frugt og grønt om dagen og 'den søde tand' bør dækkes af frisk frugt i stedet for slik. Det er mit indtryk at hvis man dagligt lavet en frugttallerken til ...
... børnene, hvor der er et udvalt af forskellig frug og frugten er skåret i skiver osv, så den er let at gå til, så spsier børnene og trangen til det søde bliver dækket på denne måde.
Børn bør have frisk frugt og grønt med i madpakken hver dag, eller have en decideret frugtpose/bøtte, som de kan tage af, når
de har behov for et mellemmåltid. På mange skoler er der også indlagt et 'frugtfrikvarter'. Et tilbehør til rugbrødsmaden bør være grønt, det kan være cherrytomater, gulerod-, peberfrugt- og agurkestave som ofte vil blive spist hurtigt.
For børn i din alder bør brugen af fedt begrænses. Det gælder både i kødprodukter og mejeriprodukter. Væn dig derfor til at læse på varedeklarationerne, når du skal vælge pålæg til madpakken og også når du vælger hvad der skal være i køleskabet.
Det kan være en god idé at lave en 'slikdag' f.eks fredag, hvor børnene ofte gerne vil se disneysjov i fjernsynet. Ugens øvrige dage er uden slik, kager og sodavand. Det bedste til at slukke tørsten er vand, men skal der engang imellem være lidt sødt at drikke, så vælg en saftevand uden stort indhold af sukker og kunstige sødemidler, eller giv ungerne et glas juice.
Du kan læse mere om kost til børn på hjemmesiden altomkost.dk.
God fornøjelse.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Salg af modermælk
Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.
Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.
Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.
Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









