Annonce

Annonce

Svar: Pludselig mistet appetitten


2. oktober 2009

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Tine

Det lyder umiddelbart som om at din datter har fået en eller anden form for infektion, at hun føler sig utilpas og derfor ikke spiser særlig meget. Det at hun har kastet op i forbindelse med et måltid er naturligt et tegn på at hun ikke er helt rask og måske har noget kvalme og dermed madlede, men man kan heller ikke afvise, at hun erindrer dette og derfor afviser maden, fordi det forbindes med noget ubehageligt.

Prøv med lidt let fordøjelige og frisk ting. Frugt er godt, agurk, rød peberfrugt eller lignende, vil børn med kvalme ofte gerne spise. Prøv også meget gerne med tykmælk med forskellige former for frugtmos, revne æbler eller lignende og se om hun begynder at indtage lidt af dette. Mælkesyrebakterier er jo rigtig gode, hvis hun har lidt problemer med maven.

Læg mærke til om hun kan have vabler, blærer i munden, på hænderne eller fødderne. Der findes en børnesygdom som hedder Hånd-, fod- og mundsyge (Stomatitis vesiculosa epidemica) og det er en mild virusinfektion. Barnet får som beskrevet blærer på hænder, fødder og i munden, nogle gange får de lidt feber og ondt i hovedet og de kan virke forkølede, forkvalmede, de kan få lidt tynd mave og virke lidt utilpasse. Sygdommen varer ca 1 uge og da der er tale om en virus, så er der ikke nogen medicinsk behandling.

Blærerne i munden brister ...


Annonce

... og bliver til små sår efter nogle dage. Det betyder at barnet ikke har lyst til at spise, fordi det gør ondt, det svier. Her må man forsøge at give barnet det at drikke, som barnet viser interesse for og mælk er især godt fordi det ikke svier så meget, som saft eller juice f.eks. ofte vil gøre på grund af frugtsyren.

Under en sygdomsperiode er det naturligvis okay at slække lidt på reglerne om at skulle spise på en bestemt måde, ved bordet osv. men generelt gælder at man jo stadig ikke skal glemme almindelig bordskik fordi man er syg - lidt forkælet må man dog gerne blive.

Derfor er det også okay, hvis du tilbyder lidt yoghurt, en portion grød eller lignende som en del af putteritualet i en periode, så du sikrer dig at din datter ikke går sulten i seng og får lidt ekstra næring, når hun lige nu ikke spiser særlig meget og samtidig er en fysisk lille og spinkel pige.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Børn kan naturligvis også reagere på start i vuggestue, hun kan være mere træt, mangle overskud osv. ligesom hun også kan være mindre sulten i nogle perioder og spise mere i andre perioder. Generelt nedsættes børns appetit og lyst til at putte i munden efter 1 års alderen ...

Hos jer lyder det dog mest som om at hun ikke er helt frisk og at forklaringen skal hentes der :)

Jeg håber mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gør pusletid til hyggetid - med naturlig pleje fra Olívy

En ren ble er det primære formål, når ens baby bliver lagt til rette på puslepladsen. Men faktisk er pusletiden meget mere end blot en praktisk opgave. Det er en unik mulighed for at styrke båndet til dit barn, stimulere sanserne og skabe tryghed. En god pusleoplevelse handler ikke kun om ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


16. februar 2025 | Sygdom | 9 mdr.

Mellemørebetændelse og dræn - 9 mdr.

Kære Helen. Min datter er nu 9 måneder, og hun har igennem de sidste ca. 3...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Autostol

Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.

Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.

For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.

Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst så tusind tak for din fantastiske brevkasse. Jeg har fulgt den på sidelinjen i et par måneder og er meget imponerede over dine gode råd og vejledninger

Mor til Sille 7 måneder


Annonce