Annonce

Annonce

Brev:

Vugges i søvn - 9 mdr.


2. oktober 2009

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Vugges i søvn - 9 mdr.

Kære Helen

Igen tak for dit sidste svar. Dette spørgsmål er en fortsættelse af det samme emne.

Min lille Basse-pige vågner nu flere gange om natten og græder som pisket. Hun får sin godnat flaske og en drømmeflaske, men vågner ofte lige før eller efter drømmeflasken. Det eneste, som får hende til at sove videre er at stå med hende i armene eller ligge sig ned med hende på brystet. Vi kan først lægge hende fra os igen, når hun sover dybt.

Det er egentlig en dårlig vane, som begyndte, da hun sidste fik tænder og var syg. Da lagde jeg hende på brystet, da det var for hårdt sat skulle op hver halve time og stå med hende... hun vejer jo over 11 kg. Jeg ved fra dit sidste svar, at hun ikke behøver mere mad før næste morgen. Så det undgår jeg nu, men hænger nu på at have hende liggende på mig.

Jeg har købt nogle brio bed-rockers, for at aflaste min ryg og arme. Det virker for det meste at vugge hende liggende i sengen. Men... er det bare endnu en dum vane at gi´hende? Om dagen bliver hun lagt i sin voksipose, holdt lidt i armene ved siden af barnevognen indtil hun er afslappet, hvorefter jeg lægger hende. Sommetider bliver hun lidt ked af det, så vugger jeg hende lidt i vognen.,.maks 2 minutter hvorefter hun selv klarer resten.

Jeg er meget bevidst om at følge dine anvisninger, så hun bliver lagt på samme måde hver dag og aften, når hun er afslppet efter af blive holdt i armene et par minutter og lagt vågen, men klar til at overgive sig. Som sagt skal jeg vugge hende lidt i barnevognen eller i sengen lidt, så sover hun.

I går fik hun flaske kl. 19.50, faldt hurtigt i søvn, men vågnede kl. 22.50 og græd. Hun græder og sutter fingre skiftevis, men falder ikke i søvn ...


Annonce

... igen. Jeg lader hende lige klare det selv, før jeg blander mig. Men jeg føler, at hun er begyndt at kalde på mig. I går puttede jeg hende så igen, og begyndte at vugge hende i sengen. Hun græd og græd, holdt pause og snakkede lidt, græd igen/råbte, og snakkede lidt og faldt i søvn. Det tog vist 15-20 minutter. Hun græd selvfølgelig ikke hele tiden. Hun sov så til kl. 24., her fik hun sin drømmeflaske på 250ml, og så sov hun til kl. 07 i morges.

Jeg vil meget gerne væk fra at skulle tage hende op, men er det at vugge sengen en ny dårlig vane? Er det forvirrende signaler at sende, når jeg først vugger sengen, for derefter at give hende en flaske en time efter, når hun græder igen? Jeg vil meget gerne være konsekvent. Hun forstår utroligt meget nu, det er jeg helt sikker på, så hun skal vide, at jeg mener det.

Når min mand prøver at tage hende op og stå med hende i armene skriger hun højere indtil hun kommer over til mig, hvorefter hun falder i søvn med det samme.

Selvfølgelig skal nat-tiltagene afpasses efter situation, det er jeg helt med på. Men hun skal lære at jeg ikke tager hende op, hver gang hun drømmer, prutter el.lign.

Skal jeg i stedet for at vugge sengen, nusse hende, det 3. øje osv, som du altid anbefaler. Men jeg må sige, at når jeg prøver disse ting, så skriger hun bare højere. Jeg tror ikke, hun forstår hvorfor jeg står så tæt på og ikke tager hende op, som jeg plejer. Det virker bedre at stå i benenden af hendes seng og vugge, så hun ikke kan se mig.

Hun vågner højest 3 gange i løbet af natten med mindre hun er syg/tænder på vej. Det lyder lidt som et luksusproblem, det kan jeg godt selv høre, men jeg håber alligevel, du kan hjælpe.

Knus fra basses mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bleudslæt

Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.

Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...

Læs mere i Babylex

Håndudmalkning

Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.

- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.

- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.

- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tusind tak for dit svar. Det var lige hvad jeg havde brug for!

Tak fra Emmas (18 måneder) mor


Annonce