Annonce

Annonce

Svar: Navlebrok


1. oktober 2009

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Kære Sanne

Navlebrok er normalt ufarligt og det er sjældent at det giver problemer. Hos de fleste børn vil de også forsvinde af sig selv inden for 12-18 måneder, men hos nogle børn bliver de ved med at være der.

Det kan have noget at sige, hvordan navlebrokket har udviklet sig. Ofte kan man mærke at hullet, hvor tarmen falder ud igennem bliver mindre og mindre og hvis det er tilfældet, så er der jo en sandsynlighed for at det vil lukke sig af sig selv på et tidspunkt. Ofte vil man også kunne 'proppe' brokket ind i hullet og netop i takt med at hullet så bliver mindre og mindre, så vil barnet naturligt af sig selv blive i stand til at holde tarmen på plads igen.

Navlebrok giver derfor sjældent problemer og det kan være fornuftigt at se tiden lidt an. Især ...


Annonce

... fordi man, som du skriver, skal være lidt påpasselig med at operere og dermed bedøve små børn under 2 år ...Operation for navlebrok kræver nemlig fuld bedøvelse.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Det lyder som om at din datters navlebrok er forholdsvis stort og jeg synes det er relevant at det bliver set og vurderet af en speciallæge. Derfor vil jeg anbefale dig at du bedre lægen om at få en henvisning til børneafdelingen, hvor de kan vurdere, hvorvidt hun bør opereres nu eller bør vente 1 år eller mere. Det er altid en go idé at få en second opinion og især at få børn vurderet af en rigtig børnelæge, når der er tale om sådanne situationer :)

Jeg håber du kan bruge ovenstående videre, fortsat held og lykke med det hele - og giv mig gerne en tilbagemelding om hvordan det går jer og hvad udfaldet bliver :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex

Mælkedranker

Nogle børn drikker så meget mælk, at det tager pladsen op for den egentlige mad. Disse børn kalder man for mælkedrankere.

De første 6 måneder vil det lille barn naturligt leve af mælk, men i takt med at barnet bliver ældre, begynder at spise mere og mere rigtig mad, så er det vigtigt, at mængden af mælk skrues gradvist ned. Hvis barnet gennem for lang tid lever mest af mælk, vil barnet kunne komme til at mangle vigtige næringstoffer - som naturligt indtages via en almindelig sund...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce