Annonce

Annonce

Svar: Hvor mange ml. MME hun skal have med 3 måltider om dagen?


23. september 2009

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Trine

I en alder af 6-7 måneder, så lyder det meget fint med ca 750 ml mme + en amning og vand af kop. De fleste børn vil i 6 måneders alder drikke ca denne mængde (800-900ml).

I 7 måneders alderen nedsættes lidt, hvor du lige nu ammer/giver flaske ca 6 gange dagligt, så skrues mælkeindtaget om formiddagen stille og roligt væk, det samme gælder mælken om eftermiddagen og tilbage er så 4 amninger eller flasker som ligger tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften. Det svarer ca til 750ml (amning+flaske).

I 8-9 måneders alderen nedsættes igen yderligere, så din datter får 3 flasker dagligt. Dette svarer til ca 600ml og i 10 måneders alderen nedsættes til 2 flasker svarende til 400ml. Dette dækket barnets behov for jern frem mod 12 måneders alderen. Ved siden af dette skal din datter naturligvis drikke vand af kop, både til maden men også som tørstslukker mellem måltiderne.

Din datter lyder ikke vægtmæssigt 'for stor', men lyder til at have en fin vægt og længde. Sæt hendes mål ind på kurverne i Livets Bog som ...


Annonce

... du finder på medlemssiden, så kan du se hvordan hun ligger. Det er rigtigt at børn der får flaske ikke må overspise - men det lyder det heller ikke som om din datter gør. Børn der overspiser indtager ofte det dobbelte antal ml. end du nævner her :)

Med hensyn til babysvømning og dykning, så er det vigtigt at det foregår på din datters principper. Det lyder som om at hun er blevet lidt forskrækket over hvad der er foregået og derfor er blevet ked af det og det er helt normalt. Hun har stadig sin dykkerefleks i behold, altså evnen til at lukke af, når hun kommer under vand, så der ikke kommer vand i lungerne - men hun skal foreberedes på det.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det kan man gøre ved f.eks. at puste hende i ansigtet lige inden du dykker hende under. Når du puster på hende, så lukker hun naturligt af ...

I politikens bog om Babysvømning af Ulrika Færch kan du læse om dykkerefleks og forskellige øvelser du kan lave med din datter. Du finder den i min bogguide under 'Opslagsbøger'.

Jeg håber at du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Det 3. måltid, hvornår?

Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce