Annonce

Annonce

Svar: Ikke glad for at spise


22. september 2009

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Rikke

Tak for dit brev!

Nu hvor din datter er 6 måneder gammel, så er det helt relevant at få hende igang med skemaden. Det betyder ikke at hun skal have store mængder hver gang, det du skal fokusere på er at der skal være faste rutiner omkring det at spise, hun skal sidde i sin høje stol, hun skal have varieret mad som passer til tidspunktet på dagen og det er en rigtig god idé at starte de fleste måltider med lidt hun kan sidde med i hånden.

Det kan være bløde frugtskiver, agurk, ristede rugbrødsbjælker osv. som hun sidder med, gumler på, opbløder med spyt. Det forbereder hende mundmotorisk og på at hun skal spise.

Maden skal være varieret og smage af noget. Det er fint og prisværdigt at du laver al hendes mad selv - men prøv også at købe mos på glas ... Lige nu er det vigtigste at hun kommer igang med at spise og så betyder det mindre om det er hjemmelavet eller købt :)

Det er en rigtig god idé at du som udgangspunkt forsøger at give skemad før du tilbyder brystet - det vil dog give sig selv, når du nu begynder at arbejde - men far skal så heller ikke give flaske før mad ...

En plan for dagen ser således ud:

Tidlig morgen 06: Ammes og sover lidt videre.

Morgen 7.30-8: Havregrød, vand af kop.

Formiddag 9-9.30: Frugtmos (jerntilskud, hvis hun ikke får min 400ml mme dagligt), frisk blød frugt i hånden, vand af kop.

Ammes (hvis du er hjemme ellers evt. en lille flaske mme og puttes til formiddagslur

Frokost 12: Agurkestænger osv. i hånden imens laver du mosen klar, hun skal have grøntsagsmos med kød eller fisk og det kan som sagt være hjemmelavet eller mos fra glas. Vand af kop.

Puttes til middagslur ca kl. 13 - får evt. en lille flaske inden eller ammes, hvis du er hjemme til det.

Eftermiddag 15.30: ...


Annonce

... Frugtmos og frisk blød frugt i hånden som om formiddagen - ammes gerne når du kommer hjem og I atter mødes eller hun kan få en lille flaske mme om eftermiddagen, det er helt fint

Powernapper evt.

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk og udgangspunktet bliver mere og mere jeres mad, tilbydes igen brødskorper eller lignende i hånden at gumle på og start gerne et måltid med dette og lav mosen parat imens.

Flaske med mme og puttes til natten 19.30

Sen aften 23-24: Flaske eller amning og sover herefter igennem til næste morgen tidlig.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Som du kan se indgår der fortsat en del amning eller flasker i løbet af dagen, disse skæres stille og roligt væk i takt med at din datter bliver ældre. Den første der forsvinder er formiddagsflasken, derefter flasken om eftermiddagen, som så erstattes af en lille portion grød i stedet.

I 7 måneders alderen vil din datter fint kunne få sit mælkebehov dækket ved at blive ammet eller få flaske tidlig morgen, inden middagslur, aften og sen aften - og det er således et reelt behov at få mælk sen aften. At sove igennem svarer til at hun kan sove 5-7 timer uden mælk. Netop for at give plads til den rigtige mad om dagen er det mælken om dagen der forsvinder først :)

Jeres datter skal som sagt have mad der smager af noget og mad der tager mere og mere udgangspunkt i jeres mad. Hun må få alle slags grøntsager og hun må meget gerne få lidt sovs på sin mos. Det kan være hvis I f.eks. laver lidt pastasovs, hvor kødet har stået og småsimret på panden, så må hun gerne få lidt af dette. Det er vigtigt at hun oplever at spise det samme som jer og det er vigtigt at måltidet foregår i fællesskab ved spisebordet :)

Jeg håber at ovenstående hjælper jer lidt videre på vej, fortsat held og lykke!

Fortsat god weekend :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer

Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce