Annonce

Annonce

Brev:

Skiferie, mad og svamp?


16. september 2009

Kategori:
Alder:
14 mdr.

Skiferie, mad og svamp?

Hej Helen.

Først og fremmest tak for dine altid gode råd og overvejelser mht Askes søvn. Er utrolig glad og lidt stolt over endelig at kunne sige, at nu fungerer det bare. Han sover 1,5-2 timer til middag i vuggestuen og falder nu selv i søvn om aftenen og sover 11-12 timer med et par opvågninger. Han har gået et par måneder nu og er bare så glad det meste af tiden - det er bare dejligt:-)

Nu til mine spørgsmål:

1) Aske har i flere perioder haft et ret kraftigt rødt udslæt/røde knopper på hagen - tror det er fordi han savler voldsomt meget og der så hele tiden er fugtigt. Tror ikke det har noget med sutten at gøre, da han kun har den når han skal sove og måske lidt om tidlig aften når han er meget træt.

Tænker også at hvis det var sutten så ville det være rundt om munden og ikke kun på hagen? Har du et godt råd til en creme eller lign vi kan prøve? Vi har prøvet en fedtcreme fra apoteket, men synes ikke den hjælper.

2) Aske spiser rigtig fint og også med gaffel og ske selv. Vi supplerer dog stadig, så vi er sikre på at han bliver mæt. Han vil dog gerne made mor og far og bliver rigtig sur hvis vi ikke vil have maden. Ved at det er normalt i den alder, men har du et godt råd til ...


Annonce

... hvordan vi undgår at han bliver sur? Vi siger som regel "det er til Aske, det her er mors mad" (og peger på vores tallerken). "Se, mor spiser også".

3) Til januar (når Aske er 18 mdr) skal vi på skiferie og regner med at have Aske med på pisterne nogle timer hver dag på en vandrerygsæk på ryggen af en af os. Det skal lige siges at vi begge er skiinstruktører og står rigtig godt på ski. Vi låner en rygsæk og vil vænne ham til den med nogle gåture herhjemme inden vi tager afsted.

Hvor længe kan vi forvente at han sidder af gangen? Og hvor meget tøj skal han have på indenuder flyverdragten? Vi glæder os helt vildt til at han skal opleve den fantastiske verden der er at stå på ski, men er samtidig også bekymret over hvordan det skal gå. Så hvis du har nogle generelle tips i forhold til at have så små børn med på skiferie må du meget gerne skrive dem.

Sidst men ikke mindst. Vi overvejer at tage til Canada og arbejde samt stå på ski i fritiden i minimum et år - men måske først om et års tid (når Aske er 2,5 år). Har du nogle erfaringer med hvordan det vil påvirke et barn i den alder at skifte verdensdel og sprog?

Ser frem til at læse dine svar. På forhånd tak.

Simon, Line og Aske

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce