Annonce

Annonce

Svar: Sover stadig med ble


16. september 2009

Kategori:
Alder:
4 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Renlighed.

Hej med jer

Nej, I skal ikke tage bleen af jeres dreng. At kunne holde sig tør om natten er styret af hormoner og kræver således en fysiologisk modning og jeres dreng er ikke parat til dette endnu.

Det er helt normalt at børn bliver renlige om dagen før de bliver det om natten og det handler simpelthen om at barnet producerer forholdsvis store mængder urin om natten og mere end blærens kapacitet kan klare.

Ufrivillig natlig vandladning, hedder det, eller med den latinske betegnelse Enuresis nocturna og faktisk stiller man ikke diagnosen før barnet er mindst 5 år gammel. Man kan på sigt gå ind og behandle det medicinsk - men det gør man normalt ikke før barnet er 7 år gammel og da jeres dreng kun er 4 år, så vil man altså betegne det som fuldstændig normalt at have behov for en ble om natten.

Det er derfor også super vigtigt at I fortæller ham at det er normalt og holder ...


Annonce

... fokus på at der ikke er noget i vejen med ham. Fortæl ham at det er hans blærer der driller, at han har en lille pose (blæren) inde i underlivet, som fyldes med tis og nogle gange kan den ikke rigtigt finde ud af det - så lukker den posen op, også selvom det er om natten, hvor den skal sove ... Fortæl ham at blæren skal lære det og at den lærer det med tiden, man kan ikke alt på en gang og det kan blæren heller ikke. Det er ligesom når han skal lære at cykle eller andet, så går der også noget tid inden han kan det og sådan er det også med blæren.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Hvis han tisser rigtig meget om natten og bleen har svært ved at holde ham tør, så følg ham på toilettet sen aften inden I selv går i seng. Det kan give en lidt mere succesfuld nat - men som sagt, det er normalt at børn tisser i sengen om natten, når de er 4 år - også selvom de kan holde sig om dagen :)

Rigtig meget held og lykke med ham!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Forkælelse - forkælede børn

Små børn kan kun fortælle dig, at de har brug for din hjælp ved at græde. Et lille barn kan ikke på anden måde give udtryk for, at det har behov for at blive taget op, blive skiftet, få mad, blive pludret med, krammet osv.

Derfor skal du altid reagere, når det lille barn græder. Det er en skrøne, at børn udvikler deres lunger, ved at få lov til at græde. Og det er heller ikke korrekt, at man forkæler et barn ved at reagere på dets gråd, tværtimod.

Små børn kan ikke...

Læs mere i Babylex

Sygt barn

Det er altid svært at vurdere hvad et lille barn fejler, og er du i tvivl er det altid en god idé at kontakte lægen. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

De mest almindelige sygdomme hos børn er: Forkølelse, øjenbetændelse, mellemørebetændelse, lungebetændelse, maveinfektioner og skoldkopper.

Symptomerne er ofte: Manglende appetit, ondt i maven, opkastning og diarré samt feber.

Hvis det bliver nødvendigt at indlægge barent på sygehus er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce