Annonce

Annonce

Brev:

Mareridt - 5 år, 1 mdr.


15. september 2009

Kategori:
Alder:
5 år, 1 mdr.

Mareridt - 5 år, 1 mdr.

Hej Helen

Denne gang drejer det sig om min søn på 5 år.

Han har i perioder mareridt i 2-3 dage i træk, hvor han vågner omkring kl 2 om natten og kalder på os, og siger han har mareridt.

De sidste to nætter har vi skulle tænde lyset og kigge efter nogle 'ting' over ved væggen, som han ikke har forklaret nærmere.

Han bliver rolig igen, når vi har kigget og været lidt inde hos ham, og snakke lidt med ham om at han skal tænke på noget godt. Han græder ikke, men vi kan selvfølgelig høre på ham, at han er bange.

Der er ikke sket store ...


Annonce

... forandringer i hans liv, og jeg syntes vi er gode til, ikke at udsætte ham for vold i tv eller andet uforståeligt.

Men han er en følsom, tænksom dreng, som meget længe har kunne gøre sig godt forståelig i sit sprog.

Det jeg egentlig vil have dig til at hjælpe mig med, er om du har nogle gode tips til hvordan det evt kan mindskes, og gode råd til at gøre ham tryg igen.

Jeg tænker det nok er normalt at børn har mareridt i perioder, men jeg syntes det er lidt tit det sker, og det er det, der gør mig lidt urolig.

Med venlig hilsen
Henriette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Pudendusblokade ved fødsel

Pudendusblokade er en bedøvelse af skeden og mellemkødet, som kan gives til kvinder, der er i fødsel.

Blokaden lægges oppe i skeden i slutningen af presseperioden, og den modvirker den voldsomme udspilingsfornemmelse, man føler, lige før barnet bliver født. Desuden virker blokaden bedøvende på mellemkødet, hvis man skal syes lige efter fødslen.

Pudendusblokaden er for de fleste lidt ubehagelig at få lagt, og den kan dæmpe presseveerne, så man som kvinde ikke kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce