Annonce

Annonce

Svar: Graviditet og ung mor


26. maj 2004

Kategori:
Alder:
18 år

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Unge.

Kære Stine

Jeg synes det er dejligt at I ønsker jer et barn. Det er altid en stor beslutning og når man som dig trods alt kun er 18 år, så er det naturligvis godt at gøre sig forskellige overvejelser. Det kan være omkring uddannelse, pasningsmuligher osv. Det er en stor omveltning at få et barn, og det kræver at man er indstillet på, at det man har gjort før hen bliver andeledes efterfølgende.

Samtidig er der mange unge mødre som oplever at deres venner falder fra, fordi de ikke selv er i den situation og derfor ikke kan deltage i snakken om bleer, gylp og babymos. Den unge mor kan heller ikke gå med i byen som tidligere. Det at få et barn sætter automatisk sine begrænsninger. Men det er også ...


Annonce

... en stor glæde og det kan være dejligt for et barn at vokse op med unge forældre. Og de rigtige venner er nok også dem, som hænger ved:o)

Med hensyn til graviditet, så er det svært at sige, hvornår det lykkes for jer. Nogle bliver hurtigt gravide efter stop med p-piller og for andre tager det længere tid. Husk forøvrigt at det er en god idé at du dagligt spiser en vitamintablet, som indeholder folinsyre.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Jeg kender desværre ikke til om der er mødregruppe for unge mødre i Holbæk eller omegn. Men det kan du få oplyst, hvis du ringer til sundhedsplejen hvor du bor. Du kan sandsynligivs også få et graviditets besøg af sundhedsplejersken, når du er blevet gravid.

Fortsat held og lykke med det hele.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Tandbørstning

For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.

Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.

Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.

Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...

Læs mere i Babylex

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)

Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)

Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"


Annonce