Brev:
Kontaktsøgende og svær at tilfredsstille

Hej Helen,
Vores søn er nu snart 18 måneder og er generelt en rigtig sød og glad dreng, som er kørt godt ind i vuggestue nu (startede som 14 mdrs).
Han har været sen til at begynde at gå dvs. han har kunne gå de sidste halvandet måned, men har ikke ville give slip med hånden. Det har han gjort nu og løber glad omkring (har gjort det i små 3 uger nu) og kan endelig selv komme fra a til b ret hurtigt.
Sigurd har sine pjevsede øjeblikke i løbet af dagen - det har han haft siden 1 års alderen. Den sidste tid er der dog kommet et ret besynderligt mønster i pjevseriet, som vi under os over hvordan hænger sammen!?
Fra morgenstunden er han oftest glad og spiser villigt sin grød i ro og fred - koncentreret, mens vi hører dagens tidlige nyheder ;o)
Det hænder han er lidt pjevset om morgnen, men det varierer.
Der hvor filmen knækker, er når vi henter ham fra vuggestue og kommer hjem! Fra det øjeblik vi kommer hjem (v. 15 - 16 tiden)- er han rigtig svær at tilfredsstille, græder, holder os om benene, vil op - når han er oppe, vil han ned. PUhaaa - intens og meget kontaktsøgende.
Det sære er så, at når aftensmaden er spist, vender humøret 180 grader - og Sigurd er ...
... nu i TOP humør, leger, tuller rundt, griner og laver sjov??? Sådan er det hver dag og vi undre os over, hvorfor han rummer den gode kontakt og sjov efter aftensmaden og ikke før?? Det er ikke pga sult, da vi selvfølgelig altid tilbyder brød, frugt mm når vi kommer hjem fra vuggestue. Han spiser som regel lidt.
Selvfølgelig er vi klar over, at verden har åbnet sig voldsomt nu, hvor han kan gå - det har sin indflydelse. Men han var også svær før det skete. Tænker om han bare har xtra xtra brug for omsorg efter vuggestue og inden den rituelle aftensmad og putning? Men det er også i weekenden, hvor han jo ikke har været afsted til vuggestue.
Hvis vi tager eksempelvis, ud at gå eller andet efter hans lur (ml 12 - 14) - så går det meget bedre - dvs. så er han ikke så svær, det er faktisk mest når vi er hjemme at han er pjevset!?
Det kan dog være anstregende, at SKULLE ud af huset for at holde ham glad om eftermiddagen. Men ingen kan rigtig leve med det - specielt hans storebror på 6 år, er træt af hans opmærksomheds flip, der selvfølgelig æder tid fra storebror.
Hvad tror du det specielle mønster i hans pjevseri skyldes?
Tak for dit svar
Med venlig hilsen
Louise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. oktober 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Dagslur i klapvognen fungerer ikke mere
Kære Helen, Jeg har et spørgsmål i forhold til søvnvaner Vores datter...
6. oktober 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Afviser far og håndtering af temperament
Kære Helen Jeg har et spørgsmål angående vores datter, som lige er fyldt 18...
6. oktober 2026 | Diverse | 18 mdr.
Hvordan passer jeg på mig selv som fuldtidsmor?
Kære Helen Jeg kunne godt tænke mig lidt generel sparring på, hvordan man...
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
Viden om børn:
Brystspænding
Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.
Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.
Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...
Bleskift
Et nyfødt barn skal have skiftet ble ofte, i begyndelsen er det mellem 6 og 10 gange i døgnet.
Før bleskift er det rigtig godt, hvis man har samlet de ting man skal bruge sammen, så det er klar: vaskefad, vaskeklude, rene bleer, håndklæde, undertøj osv.
Spæde børn kan ikke lide at få alt tøjet af, så når bleen skal skiftes, så vil dit barn være mere rolig, hvis du lader det beholde noget af tøjet på imens. Det er derfor smart med bodystockings og lignende som kan...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









