Annonce

Annonce

Svar: Spiseproblemer igen


4. september 2009

Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Vibeke

Det lyder som den helt rigtige beslutning at lade jeres datter overgå til flaske med modermælkserstatning og det er super dejligt at det lykkedes for far, ved at tage lillepigen væk - men hold op det har været hårdt for jer alle ... :(

Der er dog igen tvivl om at hun umiddelbart trives godt med flaske, hun kom ret hurtigt op på 1000ml og har været sulten. Hun begyndte at tage på i vægt og du beskriver en pige, som tydeligt var langt mere tilfreds, glad og med overskud til at pludre og udvikle sig. Så alt i alt rigtig godt.

Så sker der et eller andet, som gør at hun pludselig ændrer spisevaner igen og det er svært at vide, hvad det er. Det kan være fordi hun blev lidt forkølet og pludselig fik svært ved at trække vejret godt nok, når hun spiste, det kan også være at smagen af mælken pludselig ikke passede hende og så kan det også bare handle om at hun i en periode lige nu - simpelthen er optaget af andre ting og har naturligt svært ved at koncentrere sig om at spise. Det er helt normalt for alderen og handler ikke om at I gør noget forkert eller ikke gør tingene godt nok.

I er nødt til at fokusere på at jeres datter virker til at trives og hendes indtag af mme er fortsat højt. Det er super fint, hvis hun tager mellem 750-900ml i døgnet - det kan sagtens være tilstrækkeligt til at dække hendes behov. I kan prøve at skifte til en anden mme, for at se om det giver lyst til at drikke lidt mere og så vil det også være rigtig fint at begynde med lidt skemad. Både fordi hun får lidt næring den vej igennem, men også fordi det kan hjælpe til lidt mere rytme for dagen.

Start med lidt grød af ris, majs eller hirse - bare 4-5 tsk. og tilbyd så også vand af kop sammen med skemaden. Tilbyd ...


Annonce

... derudover flasker som I plejer og drikker hun så kun 90 ml så fred være med det :) På ydertidspunkterne tager hun stadig fint fra og I må tro på at hun indtilvidere får hvad hun har behov for.

En plan for dagen, lavet ud fra dine angivne tider, ser nu således ud:

Tidlig morgen 04-05: Flaske som spises halvsovende

Morgen 8: Tilbydes lidt grød af ris, majs, hirse - kun 4-5 skefulde, ikke mere, vand af kop.

Flaske og puttes til lur

Frokost 11.30: Tilbydes igen lidt grød, igen ikke mere end 4-5 tsk. fulde, kun for at give hende lidt rutine omkring det med skemaden og langsomt vende sig til det. Vand af kop.

Flaske og puttes til lur


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Eftermiddag 15-16: Flaske

Sover sin 3. lur

Aften ca. 18.45. Du fanger hende som nu i opvågningen fra en lur og hun drikker flasken halvsovende.

Sen aften ca. 23: Flaske gives og hun drikker den i søvne - præcis som du plejer at gøre.

Da hun indtager mest mælk sidst på dagen, har jeg lagt de små måltider mad ind morgen og frokost, for at se om det vil give lidt ro og hjælpe til lidt rytme. Det er som sagt meget vigtigt at hun kun får 4-5 skefulde grød af gangen. Det må ikke fylde så meget at det helt tager pladsen og lysten væk fra mælken og samtidig må hun ikke få så meget, at hun får forstoppelse og dermed ikke vil spise.

I skal generelt være sikre på at det ikke netop er forstoppelse der er problemet hos jer - hvis hun ikke kommer af med sin afføring, så vil hun naturligt heller ikke drikke sin mælk! I skal derfor søge for at holde maven rigtig godt igang - gerne med laktulose - hun skal have afføring en gang i døgnet, når hun får mme.

Jeg håber ovenstående giver lidt ro med på vejen og hjælper jer lidt videre - fortsat held og lykke med hende!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex

Ører - øreproblemer hos baby og børn

Siden 2005 får alle nyfødte i Danmark tilbudt en screening for hørenedsættelse få dage efter fødslen. Hvis det viser sig, at barnet har en medfødt hørenedsættelse, er det vigtigt, at man får startet behandling så tidligt som muligt.

Mange børn vil have nedsat hørelse i en periode f.eks. på grund af mellemørebetændelse eller væske i mellemøret. Et barn, som gennem længere tid har nedsat hørelse, vil ikke reagere på lyde og vil have langsom eller manglende sprogudvikling. Hvis...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en vidunderlig website - du gør virkelig et fantastisk stykke arbejde.

Karina, mor til dreng 5 måneder


Annonce