Annonce

Annonce

Brev:

Kræsen, skal vi bare acceptere det?


4. september 2009

Alder:
2 år, 2 mdr.

Kræsen, skal vi bare acceptere det?

Kære Helen

Hvad gør vi med saadan en lille kræsen fyr? Oscar lever af de faa ting han kan lide, alt uvant og nyt bliver der ikke en gang smagt paa, han skubber tallerkenen væk, han vil absolut ikke spise det. Han spiser rigtig godt, hvis det er noget han kan lide, og det er: paneret fisk eller kylling, kødboller, pølser, pasta, ris, gulerødder, majs, ærter, ost, alt slags brød og bananer.

Til morgenmad faar han en økologisk pulvergrød der indeholder frugt, müsli og havre, det bliver blandet op med mælk, eller han faar brød med smør og syltetøj, frugtmos osv.

Til eftermiddags"snack" faar han en youghurt (det er en blanding mellem youghurt og ost, lidt fed i det) med frugtmos og evt en kiks.

Jeg forsøger ...


Annonce

... ikke at lave speciel mad til ham, men det kan være svært, da han i saa fald intet spiser og dermed bliver lidt sur og gnaven. Jeg prøver som regel at lave en ting, som jeg ved, at han vil spise som f.eks. pasta.

Det skal ogsaa siges at han kun vil drikke mælk af sutteflasken, han faar som regel en sutteflaske med mælk efter hans bad og inden han skal i seng.

Skal vi bare acceptere at Oscar er en meget kræsen fyr og dermed lever godt af det han kan lide? Eller skal vi være mere standhaftige og sige at det er aftensmaden i aften og der er ikke andet? Det skal siges at baade hans far og mor var meget kræsne som barn, (det er de dog ikke mere :)).

Glæder mig til at høre dine tanker om dette.

Med venlig hilsen
Lotte

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.

Hurtig pottetræning

Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Regnslag

Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.

Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.

Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.

Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...

Læs mere i Babylex

Negle

Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.

Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.

Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de altid fine og uddybende svar. De giver os ro på :)

Tak, fra en mor til 2


Annonce