Annonce

Annonce

Svar: Start i dagpleje og madplan


4. september 2009

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Planen for dagen ser umiddelbart rigtig fin ud og det lyder ikke som om at din dreng mangler hverken mad eller mælk. Når han bliver 8-9 måneder, vil han naturligt begynde at få endnu mere mad i stykker, mad med mere bid i og flaskerne vil nedsættes.

De fleste børn vil i 8-9 måneders alderen trives rigtig godt med ca 3 flasker dagligt og omkring 10 månedersalderen nedsættes til 2 flasker dagligt, hvilket vil være nok til at sikre barnet mælk nok. Der er her tale om ca 200ml pr flaske, det vil sige at de to flasker der ligger mellem 10-12 måneders alderen sikrer barnets jernbehov + den mængde mælk barnet naturligt får via maden.

Hvorvidt jeres dreng vil kunne sove lur i dagplejen allerede mellem 8-9 og ikke mellem 9-10 som nu ... det må tiden vise, måske vil han være så træt af alt det nye, at han naturligt vil sove der - men ellers er det meget normalt at børn ikke sover formiddagslur før kl. 9 ... Men hvis han skal vækkes om morgenen, igang med dagen og være aktiv i dagplejen, så kan det måske godt lykkes at rykke tidspunkterne lidt uden problemer :)

I kan tale med dagplejer om hvorvidt det er bedst at hun giver grøden kl. 8 som han er vant til at få - mod at han så sover lidt længere om morgenen, eller om det er bedre at I vækker ham og giver ham grød hjemme, mod at han så sover tidligere lure i dagplejen.

En forslag til en dagsplan kunne se således ud:

Tidlig morgen 05: Flaske og sover lidt videre, hvis han ikke vågner af sig selv for at få flaske, så spring den over og så kan den evt. gives om formiddagen i stedet.

Morgen 6.30-7: Havregrød, vand af kop.

Afleveres i dagpleje og tilbydes der lidt frugt, ½ bolle med smør, ost. evt. en flaske at sove på (med mindre han har fået den om morgenen, så skal han ikke have flaske her)

Puttes til morgen/formiddagslur

Frokost 11: Rugbrødshapsere med forskelligt ...


Annonce

... smørbart pålæg, suppleres med grøntsagsmos med kød eller fisk og stille og roligt mere og mere grøntsager i stykker, godt kogte pastaskruer, små stykker frikadelle og lignende.

Puttes til middagslur ca kl. 12-12.30, evt. med en flaske, men stille og roligt udgår denne. Hvis han har fået flaske formiddag, skal han ikke have igen. Hvis han ikke har fået flaske siden tidlig morgen, så er det fint med en flaske her - dog kun en overgang, den forsvinder ofte i 9 måneders alderen.

Eftermiddag 15.30: Tilbydes lidt tykmælk med frugtmos, revne æbler, rugbrødsdrys eller lignende, ½ bolle med smør, ost, frisk frugt i hånden, vand af kop. Skal ikke længere have flaske om eftermiddagen

Aften 18: Familiemad, ris, pasta, kød, fisk, grøntsager, sovs af forskellig slags, der skal fortsat være noget mos, men også mad i hånden at bide i og mad i mindre stykker. Vand af kop.

Suppleres evt. med en godnatgrød


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23: Flaske og sover uden mælk til næste morgen tidlig ligesom nu.

Som du kan se, så er det flaskerne om dagen der forsvinder først og de erstattes af lidt mere mad, mad med mere bid i, der gives boller og frugt som mellemmåltider og flasken om eftermiddagen erstattes af en portion tykmælk eller lignende.

De flasker som bibeholdes er altså tidlig morgen, aften og sen aften. Hvis jeres dreng begynder at springe flasken tidlig morgen over, vækkes og starter dagen med grød, så kan dagplejer give ham den ekstra væske inden han skal sove formiddagslur.

Jeg vil tro, at det at I vækker ham om morgenen, naturligt vil gøre at han bliver tidligere træt og derfor også forholdsvis let vil vende sig til den nye rytme. Vær opmærksom på at hvis der er stor forskel på weekend og hverdag, så kan det være forvirrende for ham ... :)

Håber I hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke med indkøringen!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex

Navlestrengsblod - stamceller

Navlestrengsblod - det vil sige, det blod, som er tilbage navlestrengen og moderkagen efter fødslen - indeholder stamceller. Disse celler har hjulpet dit barn med at udvikle organer, blod, væv og immunsystem gennem hele graviditeten.

I dag forskes der meget intenst i brugen af stamceller, og håbet er at kunne gøre noget ved en række sygdomme, som i dag er uhelbredelige, fordi manglende eller ødelagte celler visse steder i kroppen ikke bliver dannet igen. Der findes mange...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce