Brev:
Min kæreste har en anden rytme

Hej Helen,
Vores datter er nu 1½ år og vi har siden hun kom til verden brugt rigtig meget tid på, at få hende til at sove om aftenen. Hun er en glad og sjov pige fuld af energi. Hun sover ca 1½-2 timer til middag nede i hendes vuggestue.
Vi starter med at lägge hende til at sove kl. ca. 20:00 og bruger ca. en time på dette hver aften. Vi har prövet helt fra hun var lille at tage turen hvor hun gräd og vi gik ind til hende efter 1,2,3,4... minutter, men jeg er nok lidt for blöd og hun har nu väret vandt til at jeg har båret rundt på hende, hvor hun er faldet i sövn.
Min käreste har en anden rytme, som hun er ved at acceptere, men stadig også med lidt grår. Han lägger hende ned og sidder ved siden af sengen til hun falder i sövn. Jeg har forsögt det samme men hun gräder og vil op, som hun plejer. Når så hun kommer op er hun ...
... klar til at lege, drikke og spise. alt for ikke at sove. Når jeg bliver bestemt i stemmen, bliver hun så ulykkelig og tårene triller ned af kinderne. Hun er nok meget forvirret over de to forskellige rytmer og jeg håber du kan hjälpe mig med, at hun skal få en god start på natten når jeg lägger hende uden for meget gråd.
Vi hart prövet at lägge hende kl. 19:30 for, at se om hun havde brug for at komme tidligere i seng og vi har prövet kl. 20:30 for at se om hun faldt hurtigere i sövn, hvis vi lagde hende senere. For at hun får den sövn hun skal bruge og vi ikke skal väre färdige med at lägge hende kl. 21:00 vil vi väre rigtig glade for din anbefaling til en god soverytme. Hun er födt 6 uger for tidligt, men jeg tror nu ikke det kan väre problemet, nok snare en manglende rytme.
Jeg håber du kan hjälpe os.
Mange hilsner
Camilla
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er 23 mdr og bruger sut, mest til trøst og når hun...
26. december 2025 | Opdragelse | 23 mdr.
Kære Helen Min datter er lige knap 2 år. Der er tydeligt, at hun er begyndt...
Viden om børn:
Morgenmad og børn
Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.
Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor




