Annonce

Annonce

Svar: Nægter at ligge ned for at blive puslet


1. september 2009

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære pusletrætte

Det er helt normalt at børn i 9-10 måneders alderen pludselig ikke vil ligge på puslebordet mere. De protesterer højlydt og vil bare ned! Man ser ofte samme protest, når barnet skal have mad, munden lukkes i, skeen skubbes væk, hovedet drejes og man ser det ofte også, når man forsøger at give barnet strømper på, jakke på eller lignende - det foregår tit under store protester.

Det handler om at børn i denne alder begynder at vise lidt mere selvstændighed og egen vilje og det er ikke unormalt at man som forældre kan stå og kigge på sit lille barn og tænke "hold da op et temperament, hvor kommer det dog fra, hvem er dog den lille dreng ..." fordi man pludselig ser nogle andre og helt nye sider af sit barn.

Jeres drengs protest mod at ligge på puslebordet handler derfor sandsynligvis om at han nu gerne vil være mere medbestemmende og have mere indflydelse. Han viser naturligt mere personlighed og egen vilje, han er sin egen lille person og I kan ikke bare gøre med ham, hvad I vil og når I vil ... :)

Derfor er ...


Annonce

... det ofte også en god idé at lade ham være lidt med, når han skal skiftes. Når han ligger på ryggen og skal have bleen ind under sig, så kan du f.eks. bede ham løfte numsen. Han kan faktisk godt dette i en alder af 9-10 måneder og han vil godt kunne forstå en lille sætning som "løft numsen".

Det er også en rigtig god idé at du nogle gange skifter ham stående på gulvet og skifter over til 'buksebleer', så han kan stå op og få bleen trukket op og ned. Det kan du gøre, når han kun har tisset - han behøver ikke blive vasket hver gang - og så er det kun, når han om morgenen skal vaskes grundig og når han har lavet afføring, at det er nødvendigt at blive lagt på puslebordet. Hvis han nogle gange oplever at kunne få lidt medbestemmelse og slippe for skiftning på bordet, så vil han også bedre kunne acceptere, at han nogle gange skal ligge på bordet.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det er faktisk en meget god regel omkring børneopdragelse - hvis man giver ja en gang imellem, så er det også lettere at acceptere det nej, der andre gange må komme :)

Fortsat held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. marts 2025 | Udvikling | 10 mdr.

Start i dagpleje - reaktion

Hej Helen Vores dreng, som nu er blevet 10 måneder, er startet i dagpleje....

Læs hele brevet og Helens svar


17. februar 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Dagplejestart - 11 mdr.

Hej Helen Vores dreng på knap 1 år startede i dagpleje 6. januar, så han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Babysvømning

Der er mulighed for at gå til babysvømning i de fleste svømmehaller. Der findes også private hjem, med et opvarmet bassin, hvor man har små hold for babyer og deres forældre.

Babysvømning er godt for barnets balance, hvilket har betydning når barnet senere skal lære at sidde, kravle eller gå. Det at være i lunt vand, kender barnet også fra sin tid i livmoderen og når barnet er i vandet stimuleres alle sanser - ikke bare balancen, men også høresansen, lugtesansen (og nogle gange...

Læs mere i Babylex

Udstyr til nyfødt - tjekliste

Når du er gravid og første gang besøger en babyudstyrsforretning, så kan du blive helt svimmel over alt det udstyr du kan købe. Tænk fremad når du skal vælge - meget babyudstyr er dyrt og bruges kun i kort tid. Derfor kan visse ting med fordel købes brugt, eller måske kan I låne eller arve. Det kan godt betale sig.

En tjekliste over babyudstyr, som kan være godt have have klar før fødslen:

- Autostol - nødvendigt, hvis I skal fragte baby i bil fra sygehuset og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce