Svar: Løfte hovedet
Hej med dig
Det er helt normalt at børn ligger og 'flyver' og du gør det helt rigtige, når du prøver at placere hendes arme under overkroppen, så hun kan bruge armene til at løfte sig lidt op .. øvelse gør mester, det skal nok komme med tiden.
Det kan også hjælpe at lægge hende hen over en lille pude. Hvis hun får en lille pude ind under brystkassen, eller du lægger hende hen over ammepuden f.eks. så vil hun bedre kunne løfte sig op og det bliver også lidt sjovere for hende, når hun ikke 'banker hovedet i gulvet' hele tiden :)
At ligge på maven på puslebordet er også rigtig godt og når du bærer hende rundt, kan ...
...  du også bære hende liggende med maven på din underarm. Udnyt også tiden, hvor hun er hos dig i din favn, til at lægge hende på maven hen over dine lår. 
Du kan også stille et spejl op foran hende, så hun kan ligge på maven og se sig selv og det vil være rigtig godt at du gør det til en vane altid at lægge hende fra dig på maven. Det er ikke mange minutter af gangen at hun ligger der, men hvis hun konsekvent bliver lagt på maven hver gang hun er vågen, så bliver det alligevel til lidt i løbet af en dag :)
Jeg håber du hermed har fået lidt idéer med på vej og er blevet beroliget lidt :)
Fortsat held og lykke med hende!
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.
Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.
Sproglig udvikling - pege og sige ord
Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...
1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.
Ny i vuggestue og tandfrembrud
Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...
21. august 2025 | Udvikling | 3 år
Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...
Viden om børn:
Børnemad, færdiglavet
Færdiglavet babymos er lavet af kontrollerede råvarer og gjort holdbart ved varmebehandling. Det er intet ernæringsmæssigt i vejen med de færdiglavede børnemadsprodukter. Hjemmelavet mad er dog lige så godt.
Vær opmærksom på at færdiglavet børnemad let bliver for findelt i konsistensen og det er vigtigt at barnet stille og roligt vænnes til familiemad og også tilbydes mad, som kræver en vis tyggefunktion og som indeholder naturligt "mere bid".
Du kan finde...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
 
			







