Annonce

Annonce

Svar: Spiseproblemer - 3 mdr.


2. august 2009

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Vibeke

Tillykke med den lille pige og velkommen til :) Sikke en historie, sikke et forløb ... :(

Som du beskriver situationen lige nu, så får din datter ikke mælk nok hos dig. Du stimulerer med brystpumpe 5-6 gange dagligt og får samlet set 125 ml ud, derudover får hun så også noget hos dig, når hun en gang imellem dier - men det lyder ikke som om at det er tilstrækkeligt.

Du spørger til hjælpebryst og skriver at den næste mulighed er sonde ... Jeg kan ikke helt gennemskue det du skriver - tager din datter slet ikke mod flasken? For mig at se, så ville den bedste løsning hos jer være at din datter fik sutteflaske. Hun skal have noget mad og med flasken har du præcis styr på hvor meget hun får af gange og også andre vil kunne tage over. Det vil give dig en vis ro og det har du brug for :)

Jeg synes man skal overveje meget hvor meget mere du skal kæmpe. Amning er vigtigt og det er godt at du forsøger, men det skal jo ikke være for enhver pris. Man er altså en ligeså god mor selvom man ikke ammer, moderfølelsen sidder ikke i brysterne men i hjertet og ingen skal fortælle dig noget andet!

Du vil jo stadig kunne malke ud og give din datter modermælk på flaske de gange hvor du har det til hende og ellers kan hun få modermælkserstatning. Ved at malke ud, så får du også stimuleret til lidt mælk og har du og din datter så mod på amningen og du lægger hende til brystet, ja så er der stadig noget at komme efter ... Ved at give hende flasken, så får du mere ro på, du vil slappe af og din mælk vil også løbe lettere til og hun vil blive mere rolig, fordi hun får sit behov for mad dækket.

Hvis hun ikke vil flasken og nu vil brystet men ikke spiser nok, så ja - så er hjælpebryst et forsøg værd. Her skal du hæfte en sonde fast til brystet / brystvorten og enden af ...


Annonce

... sonden skal så ned i en flaske med mælk (modermælk eller modermælkserstatning), samtidig med at hun dier ved brystet, trækker hun så mælken op af flasken og får således på en gang mad nok ...

Jeg sender dig en beskrivelse af det i en særskilt mail :)

Jeg tror du har fuldstændig ret i at hendes fornemmelse for sult og mæthed er blevet forstyrret og det er vigtigt at du ikke presser hende til brystet igen og igen, da hun så naturligt vil afvise mere og mere. Hun bør dog fortsat få mad med 3-4 timers mellemrum og det er helt fint og godt at du udnytter, hvis du kan få hende til at spise mere eller mindre i søvne. Sådan må det være lige nu!

Ellers tænker jeg at en nogenlunde fast plan for dagen måske vil hjælpe jer og selvom det er svært at lave planer for så lille et barn, så kommer der en mulighed her:

Tidlig morgen 06: Ammes og sover videre i mors seng

Formiddag 9-9.30: Ammes / Flaske og puttes derefter til formiddagslur

Frokost 12-13: Ammes / Flaske og puttes til middagslur

Eftermiddag 16: Ammes / Flaske


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Sover sin 3. lur

Aften 19.30: Ammes /flaske, ofte spiser børn i denne alder mere hyppigt om aftenen, så måske vil hun gerne spise lidt og tit og det skal hun have lov til - vil hun hellere et stort måltid er dette også okay

Puttes til natten

Sen aften 23: Ammes / flaske

Midt nat 02/03: Ammes /flaske

Det er fint at du forsøger at trække afsides og give din datter mælk i soveværelset. Prøv også at give hende mælk i liften eller i barnevognen, hvor hun ligger skærmet under kalechen.

Prøv også det modsatte, at give hende mælk under aktivitetsstativet, hvor hun koncentrerer sig om at kigge på legetøjet mere end om at spise - det virker nogle gange.

Jeg håber ovenstående hjælper dig lidt videre, rigtig meget held og lykke og rigtig god weekend!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for dine svar. Her lidt opfølgende spørgsmål: 1) Det gør...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Allergi børn

Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.

Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for hjælpen - det virker!!

Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.

Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!

Tusinde tak for din støtte.

Fra to nu langt mindre trætte forældre


Annonce