Svar: Pige på 10 mdr. slår og river
Kære Spirillen
Det er helt naturligt at børn omkring et års alderen og faktisk også allerede fra 9-10 mdr´s alderen begynder at vise mere selvstændighed og sige fra overfor forskellige ting. Nogle gange så meget at man som forældre bliver helt forbløffet og slet ikke kan genkende sit barn, men tænker 'hvad er det dog der sker med hende'.
Tiden fra nu og frem mod tre års´alderen er en tid med store frustrationer og en tid, som kræver stor forståelse og kærlighed fra jeres side.
Jeg kan godt se at du har fulgt nogle af mine tidligere råd til andre, og det er meget flot at I forsøger at formulere de ting, som I tror hun er sut over. Jeg er også helt sikker på at hun gør det bevidst og jeg tror faktisk også at hun godt forstår et 'nej'. Hun glemmer bare så hurtigt, at hun skal have det gentaget mange gange.
Samtidg er det også meget vigtigt at I ...
... lægger en handling bag ordet nej. Det er altså ikke nok at sige nej, men I skal samtidig også flytte hende, når hun kradser og slår jer. Ved at lade ord og handling føles ad, vil hun lettere kunne huske det.
Jeg kan godt forstå at du bliver chokeret, når hun 'langer ud' efter dig, men det er meget vigtigt at du kan rumme hendes følelser. Du må gerne sige til hende 'du bliver bare så vred, når du ikke må røre ved xx´s kurv' og så prøv at holde om hende og være der for hende, når du ved at hun er vred. Hun skal lære at et nej er et nej, men samtidig også lære at tackle den frustration der automatisk vil følge med, når hun får et nej.
Jeg vil foreslå dig at lære bogen "Ka' selv - vil selv, men du må hjælpe mig" hvor nogle af ovenstående råd også er hentet fra. Du kan læse mere om bogen under bogguide.
Fortsat held og lykke med den fremmelige pige.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:
5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...
5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...
Viden om børn:
Sprog
Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.
At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.
For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.
Tak fra en taknemmelig mor