Svar: Mad og legetøj ved bordet
Kære Majbritt
Dejligt at høre at du er inde og kigge hver dag, det er jeg glad for at høre :)
Du må gerne give Linus lidt legetøj ved bordet, hvis det motiverer ham til at spise mere og han så bedre kan koncentrere sig. Det er vigtigt at han får den mad han har behov for lige nu, hans energibehov er stort, han bruger sig selv rigtig meget i løbet af dagen og der skal mad til at dække det - og selvom det så betyder at maden nogle gange må 'leges ind' - fred være med det.
Han er stadig så lille at det er begrænset hvor meget du kan opdrage på ham, men på sigt skal han naturligvis lære at man ikke leger ved bordet :) I stedet må du prøve at motivere ham, ved at gøre maden ekstra spændende. Tilbyde ham farvestrålende grøntsager, mad i stykker og former der fanger hans opmærksomhed osv. så maden på tallerkenen pludselig bliver ligeså interessant som legetøjet.
Det vil også være rigtig godt at du uden for spisetiderne, aktiverer ham, leger med ham og får stimuleret det ...
... han lige nu synes er rigtigt spændende. Hvis han f.eks. er inde i en fase, hvor han godt kan lide at skabe lyd, og derfor banker sin tallerken hårdt i bordet eller smider den på gulvet, så anerkend hans lyst til at udforske lyd ved at give ham en tromme, hammerbræt eller noget andet, som han kan banke på og med. Hvis han er glad for at vælte sit glas, synes det er sjovt at se vandet løbe ud over bordet osv. så giv ham legetøj i badekaret, små bøtter, en vandkande osv. så han får sin lyst til dette styret andet sted og derfor gør det mindre ved bordet :)
Hvis legetøjet skal være med ved bordet, for at han vil spise, så prøv om det stille og roligt kan nøjes med at være i nærheden. En dukke kan sidde med i en dukkestol, en bil kan stå ved siden af på bordet osv. så han kan se det, føler legetøjet er med, men så han ikke leger med det samtidig med at han spiser - det står og venter på ham til han er færdig :)
Håber du kan bruge ovenstående videre på vej, fortsat held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...
11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...
24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.
Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.
Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...
Viden om børn:
Lattergas ved fødsel
Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.
Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.
Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









