Annonce

Annonce

Svar: Kaffe, alkoholfri vin og ønsket graviditet


28. juli 2009

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære Lisa

Dejligt at I arbejder på at få en lillesøster eller lillebror :)

Det er korrekt at det ikke anbefales at drikke mere end 5 daglige kopper kaffe, hvis man ønsker at blive gravid. Det er også korrekt at det generelt anbefales at holde sig fra koffeinholdige drikke og det gælder således ikke kun kaffe, men også te, cola og lignende.

Det anbefales heller ikke at man drikker alkohol, nyere undersøgelser viser at selv en beskeden mængde alkohol kan mindske kvinders frugtbarhed væsentligt.

Der er så vidt jeg ved ikke problemer med at drikke koffeinfri kaffe i graviditeten, du bør dog generelt ikke drikke store mængder kaffe, men stadig holde dig til et par kopper om dagen og i stedet drikke masser af vand. Har man hang til kaffe, så er koffeinfri kaffe dog et rigtig godt alternativ.

Med hensyn til alkoholfri vin, så vil jeg ikke anbefale dig at drikke det - i hvertfald ikke så snart du opdager at du er gravid ... For der ...


Annonce

... er stadig alkohol i vinen og sundhedsstyrelsen fraråder gravide at drikke det. Der må så vidt jeg ved være op til 0,1% alkohol i et produkt der betegnes som værende alkoholfrit.

Hvorvidt der også gemmer sig alkohol i alkoholfrie øl tør jeg ikke sige ...

Reglerne om ingen alkohol og så vidt muligt ikke koffein gælder i øvrigt hel graviditeten igennem og også hvis du ammer, så måske skulle du bare indstille dig på at disse ting må du undvære i en periode ... :)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Men når det er sagt, så kan det dog stadig være muligt at hygger sig en aften og jeg vil derfor foreslå dig at du til særlige lejligheder drikker alkoholfrie drinks i stedet.

Du kan læse meget mere om hvordan du giver dit barn de bedste forudsætninger på sundhedsstyrelsens hjemmeside denbedstestart.dk, hvor du også finder opskrifter på alkoholfrie drinks.

Og tilsidst - husk også at tage folinsyre, nu hvor I aktivt forsøger at blive gravide :)

Rigtig meget held og lykke!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Som saedvanligt: Tusind tak for dine dejlige raad og brugbare viden! Det er fantastisk at have dig

Mange hilsner
Camilla


Annonce