Annonce

Annonce

Svar: Meget morsyg dreng


16. maj 2004

Kategori:
Alder:
2 år, 3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Mette

Først et stort tillykke med graviditeten.

Som du selv er inde på, så er jeres søns 'valg af mor', jo naturligt i forhold til at du altid har været der for ham og det er dig der er sammen med ham flest timer, døgnet rundt. Det skal man jo et eller andet sted acceptere.

For det første skal du glæde dig over, at du har en sund og stærk dreng, som fint giver udtryg for hvad han kan lide og hvad hun er tryg ved:o)

Jeg tror ikke at I skal presse igennem at far skal overtage alle de dagligdag ting. Hvis jeres søn føler sig presset til at føle anderledes end han gør, vil han holde endnu mere fast i at mor skal. Derved skabes nemt en konflikt.

I stedet vil det være en god idé at far laver noget andet med ham. Det kan være at gå en tur i skoven, klatre op og ned af træstuppe, grave et hul i jorden og se om der er en regnorm eller andet, spille bold osv. Far kan også tage sønnike med op at handle uden mor eller læse en bog højt, spille et spil osv.

Der er ingen tvivl om at far på et tidspunkt vil være den der bliver 'set op til'. Jeres søn bliver jo også ældre og har behov for at spejle sig i sin faderfigur. For jeres søn er det dog utroligt vigtigt at han får den tryghed der ligger i at det er mor, som skifter bleen, putter osv. Det han jo har været vandt til i hele sit 2 årige liv og som man ikke pludselig kan ændre fra den ene dag til den anden.

Far kan dog nogle andre ting og det skal jeres søn også lære. Det kan være ...


Annonce

... en god idé at far fortæller at han gerne vil det. Altså at far højst siger: 'må jeg ikke godt skifte din ble, jeg vil så gerne'. Det kan godt være at jeres søn siger nej, men på et tidspunkt siger han måske okay.

Det er en proces som skal ske gradvist, og som kræver stor tålmodighed fra begge sider. Når børn er ældre har man mulighed for at lave aftaler. Man kan f.eks. fortælle sit barn at man godt ved at det gerne vil have at mor putter i seng, men idag gør far det, og mor putter så igen imorgen. Og man skal naturligvis overholde den aftale man laver. Men så længe jeres søn ikke er ældre kan I ikke lave sådanne aftaler med ham og det drejer sig om at gøre ham så tryg som muligt. Med tiden vil tingene og mulighederne dog ændre sig.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Jeg kan godt forstå din bekymring i forhold til at I venter en lille ny, men lad være med at tage bekymringerne på forhånd og lad være med at fremskynde noget, som jeres søn ikke er parat til, fordi I ved at det vil være 'praktisk' på længere sigt. Der er stadig væk ½ år til du skal nedkomme og I udvikler jer jo alle i den tid.

Mit bedste råd I øjeblikket er derfor at du fortsat hjælper din søn, fordi det er det han kender og det som gør ham tryg. Lad far lave nogle andre ting med ham, så de på den måde 'kommer nærmere hinanden' og jeres søn oplever at far kan noget der er rigtig sjovt og som han gerne vil. Lad være med at tage sorgerne på forskud, men lad tiden arbejde for jer.

Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når jeg føler mig dum, så skriver jeg til dig, hvor saglighed, oplysthed og empati mødes på det smukkeste. Tak for det!

Hilsen
Mor på 39


Annonce