Brev:
Gåde råd om nattesøvn - 7 mdr.

Kære Helen
Jeg håber du har nogle gode råd igen. Her går det meget bedre med min datters søvn. Hun er nu 7 måneder og sover 2 lure om dagen i barnevognen. Her lægger hun sig pænt til at sove næsten med det samme. Om aftenen falder hun i søvn i sin egen seng. Her har hun lidt sværere ved at falde til ro og skal ofte nusses lidt og have sutten et par gange. Hvis hun er meget urolig er jeg nødt til at vugge hende lidt i armene til hun slapper af. Det tager normalt 10-15 min om aftenen før hun sover.
Hun er lige startet i vuggestue og synes det er vældig sjovt, hun er der kun om formiddagen.
En typisk dag:
6-6.30 op, får bryst
8 grød
8.30 I ...
... vuggestue
9.15 flaske i vuggestuen (skal snart væk)
10 lur
11-10.30 frokost (mos, små brød hapsere osv.)
13 Hentes i vuggestue
13.30 bryst
14. lur
16. mellemmåltid (lidt grød, frugtmos, brød eller frugt)
18 Aftensmad
19 Bryst
19.30 Puttes til nat
Dagene er efterhånden ret rytmiske. Hun har samlet lidt under 3 times dagssøvn.
Men problemet: Hun sover elendigt om natten. Og det er forståeligt nok blevet værre efter hun er startet i vuggestue. Hun vågner min 5 gange og skal nusses, have sutten og desværre ofte ammes før hun sover igen. Hvordan kan man hjælper hende til at sove mere sammenhængende? og hvordan dropper man bedst natamning?
Kærlig hilsen
Anna
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







