Annonce

Annonce

Svar: Dagssøvn - 11 mdr.


22. juni 2009

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Hej med dig

De fleste børn vil i 12-18 måneders alderen begynde at kunne nøjes med kun en lur dagligt og man opdager det ofte ved, at barnet har svært ved at sove formiddagslur, barnet er simpelthen ikke træt nok og derfor falder det forholdsvis let at flytte formiddagsluren, så det bliver til en lidt længere og mere sammenhængende middagslur :o)

De fleste børn på 1 år har behov for at sove ca 13½ time i døgnet, nogle sover lidt mindre, andre sover lidt mere.

Da jeres datter ofte sover ca 11 timer om natten, og er startet i vuggestue og dermed naturligt har flere indtryk at bearbejde, så vil hun sandsynligvis fortsat have behov for sine to lure dagligt - det kunne være en formiddagslur på ca 45 minutter og en middagslur på ca 1½ time og så er hendes søvnbehov dækket. At hun lige nu sover modsat er helt fint - måske sover hun ½ time ekstra og det er okay, så kan I prøve at putte hende ½ time senere om aftenen :o)

I kan også prøve at tale med vuggestuen om, hvordan de har det med at vække hende, så hun ikke sover den lange lur om formiddagen og hvordan de vil have det med at putte hende til middagslur igen kl. 13 - hvorefter I så kunne hente om eftermiddagen, så hun stille og roligt fik sine to lure i ...


Annonce

... vuggestuen og dermed sov tidligere og også var i stand til at blive puttet tidligere om aftenen. I har nemlig fuldstændig ret i at det kan være svært at få hende til at sove om eftermiddagen, hvis hun har sovet middagslur til kl. 12 og sover hun for sent, så 'æder' eftermiddagssøvnen af nattesøvnen. Helt rigtigt observeret :o)

Jeg håber at dette giver dig lidt idé om hvordan hendes søvnbehov således ser ud nu og derudover har du naturligvis ret i at alt det hun oplever i løbet af dagen også vil give ekstra natteuro i øjeblikket. Hun er igang med en stor udvikling både fysisk og mentalt og skal samtidig lære at blive passet, være væk fra mor og far i løbet af dagen, finde ud af at søge trøst hos en anden, lære nye rutiner osv. Alt sammen noget som kræver store ressourcer og som alt sammen kan give en periode med urolige nætter og svært ved at overgive sig til søvnen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er fint at I derfor bruger lidt tid omkring putning, sidder hos hende, læser lidt, snakker lidt om dagen der er gået osv. så hun på den måde hjælpes til at få bearbejdet nogle af dagens oplevelser og derved bedre kan falde i søvn.

Håber I hermed er hjulpet lidt videre på vej, fortsat held og lykke med hende :o)

Ha en rigtig dejlig sommer!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Æteriske olier

Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.

Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.

I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce