Svar: Gråd før søvn - 5 mdr.
Kære V´s mor
Som udgangspunkt har jeg svært ved at skrive, at børn gerne må græde sig i søvn, da børn jo er en måde for barnet at give udtryk for at noget ikke er helt som det skal være og derfor noget man som forældre må reagere på ... men når det er sagt, så ved jeg også at nogle børn har brug for at græde lidt inden de sover ...
Det er som om at de har en eller anden form for overskudsenergi der skal ud og når så de har grædt lidt, så falder roen pludselig over dem og de sover rigtig fint derefter. Der er her normalt ikke tale om at barnet græder meget længe, det er en gråd som varer et par minutter og det er meget typisk at barnet ikke har brug for at blive taget op, holdt om eller lignende, måske trilles lidt i barnevognen - ikke gåtur, men bare trille lidt frem og tilbage - og så slapper barnet af og sover.
Så ja, en gang imellem græder børn lidt inden de skal sove og ja, det kan være helt normalt og helt okay, hvis det er en form for overskudsenergi der skal ud :o)
Men du skal ...
... naturligvis være meget opmærksom på hvordan din datter græder og du skal her stadig medtænke at hun måske nogle gange græder af andre årsager. Det kan f.eks. være hvis hun græder flere minutter og gråden tiltager i styrke. Overskudsgråden er ikke en ulykkelig gråd der tiltager men snarere en grædende klynken, hvor man godt kan fornemme at barnet er meget træt og 'bare' skal overgive sig. Den tiltagende og mere ulykkelige gråd skal man ikke overhøre.
Og ja - jeg tror både du og din datter kommer over det, hun bliver ikke ved med at græde inden hun skal sove. I takt med at hun bliver ældre, så bliver hun også bedre til at mærke på sig selv, hvad hendes behov er og så ændrer tingene. Det gælder både følelsen af at være træt og have behov for at sove, ligesom det gælder fornemmelsen af sult og mæthed. Tiden arbejder således også for jer i den retning og der er lys forude :o)
Jeg håber at ovenstående svar kan gøre dig lidt mere glad for at være på barsel :o) Stort knus herfra og rigtig god sommer.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Sikring af familieliv med ked baby
Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...
28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Passiv rygning og børn
Små børn er særligt sårbare overfor passiv rygning, da deres organer endnu ikke er færdigudviklede.
Vi ved i dag at børn, som udsættes for passiv rygning, bliver oftere syge, og ofte også rammes hårdere af sygdomme. Børn, som udsættes for passiv rygning, har langt større risiko for at udvikle astmatisk bronkitis, astma, lungebetændelse og mellemørebetændelse.
Undersøgelser viser også at børn, som udsættes for passiv rygning i fostertilstanden og efter fødslen, vil...
Rabarber
Rabarber er velegnede til grød, kompot, suppe og marmelade. Hvis I ofte bruger rabarber i madlavningen, er det en god idé at tilsætte 'Nonoxal' (kalkchlorid) under kogning.
Dette forhindrer at saften i rabarber reagerer med kroppens kalk, som bl.a. giver ubehagelige reaktioner på tænderne.
Rabarber er bedst tidligt i sæsonen fra april og indtil omkring Skt. Hans. Rabarber indeholder små mængder oxalsyre, og i højsommeren stiger mængden af oxalsyre i stilkene. Hvis...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S






