Svar: Natteroderi på ferie
Kære Mette
Dejligt med en ferie under varmere himmelstrøj, men ærgeligt at I ikke får jeres nattesøvn ...
Jeres datters motoriske udvikling spiller helt sikkert ind, det samme gør stedet, varmen, lydende - alt alt er nyt og svært at forholde sig til netop nu, hvor hun motorisk også bevæger sig mere rundt og naturligt begynder at opfatte mere af verden.
Hun er stadig så lille at hun ikke forstår, hvor I er når hun ikke kan se jer. Det er stadig følelsen af at I går fra hende, at hun er forladt, hvis I går ind i et andet rum og at hun samtidig motorisk øver sig i at bevæge sig mere og mere rundt på egen hånd samtidig med, gør det naturligvis ikke lettere. Hun har rigtig meget brug for jeres nærhed og fysiske kontakt og den søger hun så om natten.
I må naturligvis også medtænke ...
... om hun kan have ondt, tænder er et godt bud, det kan også være ørerne, maven eller noget andet som generer hende. Virker hun syg bør I naturligvis få hende set af en læge, men virker hun i løbet af dagen fuldstændig upåvirket, så må I prøve at få det bedste ud af ferien, med de afbrudte nætter der så følger med ... :)
Agurk er et gammelt husmoderråd mod ømme gummer, så hvis I kan få fat i en agurk og give hende det at spise, så vil det måske hjælpe lidt, hvis der er tale om tandsmerter og ømme gummer. Det er i hvert fald et forsøg værd :o)
Giv hende masser af kontakt og nærhed i løbet af dagen, put med hende, nus hende, sid med hende, kærtegn hende osv. så hun får masser af fysisk kontakt og nærhed og så krydser vi fingre for at I får lidt mere rolig ferie de næste par dage/nætter.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Hjemmefødsel
Lang de fleste kvinder kan selv vælge, om de vil føde hjemme eller på sygehuset. Der er dog visse undtagelser - hvis du venter tvillinger, hvis dit barn vender forkert, eller hvis der er specielle komplikationer, så vil du blive frarådet at gennemføre en hjemmefødsel. Tal derfor altid med din jordemoder og læge om, hvad du godt kunne tænke dig.
Der kan være mange fordele ved at føde hjemme. Du har f.eks. din egen jordemoder, du er på hjemmebane - hun er på besøg, du er mere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








