Annonce

Annonce

Brev:

Rund fødselsdag og pasning - 7 mdr.


5. juni 2009

Alder:
7 mdr.

Rund fødselsdag og pasning - 7 mdr.

Kære Helen

Tak for dit sidste svar, og jeg er ked af, at jeg allerede har et nyt spørgsmål til dig. Men vores børn skal passes, og da jeg jo stadig ammer vores datter, har jeg lige brug for at vende det med dig.

Svigermor fylder 60, så jeg er jo næsten nød til at tage med til festen, og det er mine forældre, der skal passe børnene, og det er jeg helt tryg ved. De kender dem godt, og det hjemme ved os, og jeg ved, at de vil ringe, hvis der bliver brug for det. Festen holdes ca 20 min fra, hvor vi bor, så jeg kan være hjemme rimelig hurtigt. Min datter vil være 8 mdr, når de skal passe hende.

Vores datter bliver nu puttet i sin egen seng på sit værelse omkring 19-19.30, hun bliver ammet ...


Annonce

... inden, og kommer så ned i sengen, hvor hun ligger ca en halv time, inden hun sover. Så vågner hun omkring midnat for at få noget at spise igen, og der kan jeg jo sagtens være hjemme igen. Jeg er mere bekymret for den amning, inden hun skal sove. Hun spiser ikke ret meget til aften og har aldrig fået flaske, så hvad tænker du om det? Hvordan griber vi det ”bedst an” eller tror du, jeg skal blive hjemme, til hun er ”ammet af” til natten ?

Vores datter falder som regel i søvn på maven, vender sig selv derom, men kan ikke altid komme tilbage igen, men kalder så på os. Skal jeg vende hende, når hun sover, så hun ligger på ryggen, jeg tænker i forhold til vuggedød ?

På forhånd tak.
Venlig hilsen Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Faderskab

Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.

Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak igen for dine altid gode råd!! Herhjemme er du "Hende net-fidusen med de gode råd", som min mand kalder dig med stor veneration - hehe ;)

Hilsen familien fra Frederiksberg


Annonce