Brev:
Sætter sig op i barnevognen

Hej Helen
Det evige søvnproblem lurer stadig. Nu (og de seneste ca 2 mdr) har det været et helvede at lægge Emil i barnevognen. Det har altid i perioder været svært at få ham til at sove både i vognen og sengen. Vi har generelt været ret koncekvente når vi har "afprøvet" metoder, men altid valgt metode ud fra at han ikke skal græde sig i søvn.
I lang tid har han sovet uden at blive kørt, er max blevet vugget lidt.
Men de seneste måneder har han, uansat hvor træt han er, sat sig på og gjort alt for at holde sig vågen.
Jeg er normalt et tålmodigt menneske, men det holder mit temperament ikke ...
... til. Jeg bliver SÅ frustreret når drengen er træt men nægter at sove. Derfor har jeg valgt at køre ham isøvn (velvidende at det ikke er rigtigt) og på det seneste endda valgt klapvognen da han ikke kan sætte sig op i den. Når jeg så kører med ham falder han somregel i søvn efter 10 min og jeg undgår at få for højt blodtryk =:).
Jeg syntes bare ikke det er holdbart og jeg ved at dagplejemor godt kan få ham til at sove, jeg kan bare ikke (ej heller far eller mormor).
Hvad skal jeg stille op. Han har lige lært at gå og har forandret sig meget pga det, er blevet mere rolig. Desværre har det ikke påvirket søvnen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
Viden om børn:
Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI
Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.
Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.
- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







