Brev:
Sætter sig op i barnevognen

Hej Helen
Det evige søvnproblem lurer stadig. Nu (og de seneste ca 2 mdr) har det været et helvede at lægge Emil i barnevognen. Det har altid i perioder været svært at få ham til at sove både i vognen og sengen. Vi har generelt været ret koncekvente når vi har "afprøvet" metoder, men altid valgt metode ud fra at han ikke skal græde sig i søvn.
I lang tid har han sovet uden at blive kørt, er max blevet vugget lidt.
Men de seneste måneder har han, uansat hvor træt han er, sat sig på og gjort alt for at holde sig vågen.
Jeg er normalt et tålmodigt menneske, men det holder mit temperament ikke ...
... til. Jeg bliver SÅ frustreret når drengen er træt men nægter at sove. Derfor har jeg valgt at køre ham isøvn (velvidende at det ikke er rigtigt) og på det seneste endda valgt klapvognen da han ikke kan sætte sig op i den. Når jeg så kører med ham falder han somregel i søvn efter 10 min og jeg undgår at få for højt blodtryk =:).
Jeg syntes bare ikke det er holdbart og jeg ved at dagplejemor godt kan få ham til at sove, jeg kan bare ikke (ej heller far eller mormor).
Hvad skal jeg stille op. Han har lige lært at gå og har forandret sig meget pga det, er blevet mere rolig. Desværre har det ikke påvirket søvnen.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.
Morgenamning forstyrrer søvnen
Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
Viden om børn:
Sut
Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.
Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...
Høj stol til baby
Når barnet begynder at kunne sidde selv, er det en god idé at anskaffe en høj stol. Så kan barnet sidde med ved bordet under måltiderne, og det kan også følge med i, hvad I laver ved køkken- og spisebordet.
Der findes mange forskellige modeller af højstole, men de fleste vælger i dag en model, som kan stå ved spisebordet. Det giver mulighed for, at baby kan være med ved bordet, når familien sidder og spiser og på den måde naturligt tage del i måltiderne.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









