Svar: Opvarmning af grøntsagsmos og skoldning af tallerken?
Kære forældre
Tallerken, bestik, glas osv. skal ikke skoldes før brug. Det er fint at vaske det op som I gør normalt (i hånden eller i opvaskemaskine) og børnene kan således spise af det samme som I andre.
Med hensyn til grøntsagsmos og frysning/optøning så lyder retningslinierne:
- Det kan være en fordel at fryse ned i små plastbægre lagt i en frysepose. Vær opmærksom på at der har været en del skriverier omkring brug af isterningebakker, som kan afgive skadelige stoffer. Det anbefales derfor at bruge bøtter som er beregnet til frysning af mad.
- Maden kan opbevares 1-2 måneder i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader.
- Spædbarnsmad, som har været frosset, må aldrig fryses igen. Den skal kasseres, hvis den har været optøet.
- Kød og fisk optøs i en skål i køleskabet. Optøning i en plastpose i koldt vand kan bruges, hvis det skal gå hurtigt. Optøning i varmt vand frarådes på grund af stor bakterievækst.
- Frugt og grønt, som skal koges, optøs direkte i gryde fra fryser. Herved bevares smag, vitaminer og mineraler bedst.
Med hensyn til hvorvidt grøntsagsmos skal koges, så vil jeg umiddelbart sige ja - jeg ville ...
... optø det til kogepunktet, men når du så kommer den kolde mme i, så vil mosen blive fint tempereret og klar til servering.
Med hensyn til fedtstof i grød og mos, så er det sådan at det anbefales at tilsætte 1 tsk. fedtstof i den hjemmelavede grød og grøntsagsmos, køber man færdiglavet børnemad behøver man ikke tilsætte ekstra fedtstof.
Det anbefales at skifte mellem de forskellige fedtstoffer, så barnet får både smør eller smørlignende produkter og plantemargarine og/eller planteolier som majsolie, olivenolie, rapsolie og vindruekerneolie. Det kan være godt at bruge netop planteolie i grøntsagsmosen, fordi barnet via mælken naturligt vil få en del fedt af samme type som der i mælk (sødmælk især).
Det er også sådan at laver man grød udelukkende på modermælkserstatning så behøver man ikke tilsætte ekstra fedtstof, men laver man grød på modermælk, vand eller sødmælk så skal der tilsættes ekstra fedtstof i hver portion grød eller mos.
Jeg håber ovenstående er svar på dine spørgsmål og så vil jeg anbefale dig at købe bogen "Mad til spædbørn og småbørn", lavet af Sundhedsstyrelsen Du køber den på apoteket.
Fortsat held og lykke med dem begge :o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...
2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...
29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Morgenmad til 11 måneder gammel baby
Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...
Viden om børn:
Ekstra væske baby
Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.
Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








