Brev:
Flaske om natten - 8 mdr.

Hej Helen.
Det går rigtig godt med Gustav, han er begyndt at spise godt (for det meste), og begynder nu at spise mere og mere af det mad vi får. Han er lige blevet 8 måneder.
vores dagsplan ser nogenlunde sådan ud:
6-7 vågner.
ca. 8 lidt grød (ofte spiser han her kun meget lidt).
ca 9. puttes til formiddagslur
ca 10.30-11. vågner og får evt lidt frugt
11.30-12.30. middagsmad i form af bondebrød med diverse slags pålæg. Spiser nogle dage en hel skive bondebrød!
13.30-1430 tilbydes 150 ml allomin 1 og puttes til en eftermiddagslur
1530-1600 vågner og får evt lidt frugt
17.30 aftemsmad i form af mosede grøntsager + evt lidt kød (fiskefrikadelle eller andet), pasta moset lidt ud (han elsker også at sidde med pastaskruer selv i hånden). Nogle gange får han mad på glas, fx lasange fra Hipp.
19-1930 tibyders flaske og puttes.
2300 tilbydes flaske inden vi går iseng
02-03 vågner nogle gange og er sulten, tilbydes så flaske. ...
... de andre nætter sover han igennem, men kan så fx vågne kl 0530 og være sulten. så får han en flake og sover så lidt videre i vores seng.
Som du kan se er nætterne ofte præget af lidt uro. Om dagen bliver han jo tilbudt 3 hoved + 2 mellem måltider, men han spiser ofte ikke de vilde mængder (pånær til middag).
Vi spekulerer på om han får nok mad? Om det er derfor han vågner om natten.
Burde han kunne sove igennem uden mad nu?
Ville en flaske med vælling inden han skal i seng evt være løsningen? Hvad synes du om det?
Hvordan synes du ellers vores plan ser ud, og er der noget du tænker vi kunne gøre anderledes, så han sover bedst mulig nu om natten?
Det skal lige tilføjes at Gustav nu næsten kravler (kryber rigtig meget og hurtigt). Så motorisk får han også brugt meget energi nu end tidligere, og vi tænker at det måske også er derfor han sover uroligt?
Glæder os til at høre fra dig Helen. Dine svar er altid brugbare.
Med venlig hilsen
Lisa
Annoncer
Sponsorerede artikler
Din guide til sund babyhud fra top til tå
Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....
25. august 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...
14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme
Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
Viden om børn:
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen!
Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!
Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".
Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.
Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.
Venlig hilsen
Helt Utrolig Lettet









