Svar: Middagssøvn og ble
Kære Britta
Tak for dit brev og velkommen igen, det er lang tid siden jeg har hørt fra dig, men det lyder jo som om at I har det rigtig godt og at jeres dreng trives i bedste velgående :o)
Min umiddelbare tanke i forbindelse med middagslur er at I skal prøve at trappe den ned, så han sover mindre og mindre. Lige nu sover han 1½ time og det lyder som om at han ikke har problemer med at falde i søvn om dagen, så han har stadig behov for det afbræk luren giver ham og det er fint, men I kunne vække ham efter 1 time, så han begynder at sove mindre og mindre og således også bliver lettere at lægge om aftenen :o)
Med hensyn til renlighed, så er det en proces som tager lidt tid. Man siger normalt at barnet skal igennem 3 faser: Først kommer barnet og meddeler at det har lavet i bleen og gerne vil have en ren ble på, dernæst begynder barnet at fortælle at "nu tisser jeg" og tilsidst når barnet at sige til lige inden.
Et andet godt tegn til at man kan begynde at træne renlighed er at han kan holde sig tør i mindst 3 timer. Det er tegn på at hans blære rent fysiologisk er i stand til at 'holde sig'.
Jeres dreng lyder til at være ...
... igang med fase 1 og et er rigtig godt, han kommer og siger til, når han har lavet i bleen og gerne vil have en ny ble på. En enkelt gang er det også lykkes ham at sige til lige inden og det er super. Jeg tænker at I stille og roligt skal begynde at indføre lidt faste rutiner omkring det at gå på toilettet. Jeg er ikke fortaler for at man tager bleen af for hurtigt, men derimod at man skaber lidt rutiner lidt vaner omkring det at tisse.
Ved at følge barnet på toilettet, så kan man være heldig at barnet lykkes med en vandladning og en tør ble - en stor succes fremfor at få bleen af og stå med våde bukser og et nederlag over ikke at nå det i tide ...
Så mit råd er at I siger "kom vi skal lige ud at tisse" og det gør I om morgenen, når I står op, inden I går i seng om aftenen, inden I kører op at handle, inden man skal ud at lege osv. Han skal ikke spørges "skal du tisse", for så siger han nej og tisser 7 minutter efter ... Han skal tisse på de tidspunkter, hvor det er naturligt at tisse, og hvor I selv som en rutine også går på toilettet :o)
Jeg håber ovenstående hjælper videre på vej, fortsat held og lykke. Rigtig god weekend.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
14. september 2026 | Udvikling | 17 mdr.
Hej Helen Min datter er knap halvandet år, og jeg oplever ofte, at hun...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
Viden om børn:
Mekonium - den første afføring
Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.
Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.
Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!
Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.
Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!
De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.
Familien S









