Annonce

Annonce

Svar: Mad og stop med amning - 6 mdr.


18. maj 2009

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Cecilie

Jeg vil meget gerne hjælpe dig med en madplan, som kan få hele dagen til at gå op i en højere enhed ... :o)

Mit forslag ser således ud

Tidlig morgen 05: Ammes og sover lidt videre

Morgen 6.45-7.15: Havregrød, vand af kop.

Ammes/flaske og sættes i barnevognen og I triller i børnehaven med storesøster, som skal afleveres. Måske trives han med en morgenlur, måske er han vågen og sover først når I kommer hje, her må I forsøge jer lidt frem.

Formiddag: En lille smule frugtmos, frisk frugt i hånden, det kan være appelsinbåde, fersken, blomme eller lignende blød frugt at sutte på, vand af kop.

Hvis han ikke har sovet morgenlur sover han formiddagslur herefter. Har han sovet om morgenen springer han formiddagsluren over.

Frokost 11.30-12: Grøntsagsmos med kød eller fisk og tilbydes lidt ristede rugbrødsbjælker, agurk eller lignende i hånden at gumle på, vand af kop.

Ammes/flaske og puttes til middagslur ca kl. 13

Eftermiddag 15.30-16: Ammes/flaske, tilbydes lidt frisk frugt i hånden at sutte på og storesøster hentes. Passer det bedre en dag at hente hende inden, så må du trille med ham imens han sover og give ham mælk og frugt, når I kommer hjem.

Powernap begynder at kunne blive spruget over

Aften 18: Grøntsagsmos med kød eller fisk, tilbydes igen lidt brødskorper eller lignende at sutte på, sidder med ved bordet, I spiser alle sammen og udgangpunktet bliver stille og roligt den mad I andre får :o) Vand af kop.

Ammes/flaske og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23-24: Ammes/flaske og begynder herefter at kunne sove til næste morgen tidlig uden at få mælk midt nat.

Som du kan se indgår der fortsat mange flasker/amninger i løbet af dagen og da du ønsker at trappe ud af amning, så er det en god idé at erstatte med en flaske, da din dreng ikke er ældre end han er.

Det kan nogle gange hjælpe at komme udmalket modermælk i flasken, så smagen er noget han kender, noget ...


Annonce

... han kan forholde sig til. Det hjælper også nogle gange at det er far eller en anden som giver flasken, da han ikke forbindes med amning. Og så har det også noget at sige, hvad flasketype man bruger. Nogle børn har det bedst med flade anatomiske flaskesutter, andre med de mere lange og runde sutter - man må her forsøge sig lidt frem. Hvis din dreng bruger sut, så kunne du med fordel prøve en flaskesut som minder som sutten i formen.

Du skriver at du ikke har lyst til at amme mere, men ikke hvad årsagen er ... Det er ofte problematisk at gå over til flaske, når man har ammet i ½ år - der er en meget stor sandsynlighed for at barnet foretrækker den ægte vare og fravælger flasken og derfor er det ikke sikkert at det bliver uden kamp.

Det kan her også nogle gange hjælpe at give flasken på ydertidspunkter, altså sen aften og tidlig morgen, fordi barnet her halvsover og ikke protesterer helt så voldsomt.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis det ikke lykkes dig at få ham til at tage flaske, så må du amme lidt endnu. Du skal her tænke på at behovet for mælk nedsættes stille og rolig i takt med at han spiser mere og mere rigtig mad. I 7 måneders alderen vil 4 amninger/flasker ofte være tilstrækkeligt i 8-9 måneders alderen vil 3 amninger/flasker kunne dække hans behov. Så afhængigheden af dig bliver altså mindre i takt med at han bliver ældre.

Det er vigtigt at han får enten modermælk eller modermælkserstatning til han er 1 år. Lykkes det ikke med flasken og vælger du at stoppe amning, så er det vigtigt at du får modermælkserstatning i ham på anden vis - og det vil så være af kop. Igen bliver han jo bedre til at drikke af kop i takt med at han bliver ældre - men det vil være svært at dække behovet for mælk udelukkende via kop, når han ikke er ældre end han er. Det bliver let lettere i 9-10 måneders alderen, men ikke lige nu ...

Jeg håber ovenstående hjælper lidt videre på vej og giver dig lidt idé om hvad du kan forvente. Fortsat held og lykke :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Æbler og æblemos

Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.

Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...

Læs mere i Babylex

Kræsenhed

Når barnet er kommet i gang med skemaden, så er det meget vigtigt at introducere så meget forskelligt af familiens mad som muligt.

Når barnet først er blevet 1 år, så er appetitten og lysten til at smage noget nyt ikke særlig stor.

Prøv altid at servere det samme for barnet som I selv spiser og se altid ud som om I nyder maden. Lad være med at vise barnet for meget interesse, men lad det spise uden at presse det.

I må respektere at der er noget mad,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce