Annonce

Annonce

Svar: MME når ingen komælk?


16. maj 2009

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med dig

Der er mange meninger om mælk og det har især det sidste år jævnligt været oppe i medierne, hvorvidt man skulle have komælk eller ej ..

I følge Sundhedsstyrelsen og Fødevarestyrelsen, så er det vigtigt at barnet spiser mad som den øvrige familie, altså vi prioriterer at vi i Danmark så vidt muligt spiser samme mad - det du også har læst :o) Men derudover så anbefales det at man bruger mælk som en del af den almindelige kost og især giver børn mælk, fordi mælk indeholder rigtig mange forskellige vitaminer og mineraler og derudover har protein af høj kvalitet. For små børn er mælk desuden en vigtig energikilde.

Ved at give sit barn mælk, så sikrer man sig på en forholdsvis let måde, at barnet får et godt indtag af vitaminer, mineraler og protein. Man kan godt sikre barnet kalk, vitaminer, protein osv. på anden vis, men det er faktisk ikke så let, det kræver at barnet spiser meget varieret, spiser masser af de grovere grøntsager, kød, fisk, bønner, linser osv. Ved at give barnet ½ liter mælk dagligt har man på en meget let måde, fået givet barnet et vigtigt indhold af netop vitaminer, kalk og protein.

Derfor anbefales det også at man til børn med mælkeallergi, altså børn som ikke tåler mælk, tilbyder speciel modermælkserstatning - dette faktisk helt op i 3 års alderen - netop for at give barnet de vigtige næringsstoffer, som ellers kan være svære at få.

Hvis man ikke ammer, så vil det være rigtig godt at give barnet modermælkserstatning til det er 1 år. Modermælkserstatning er det bedste alternativ til modermælk. Hvis man ammer, så behøver man dog ikke give modermælkserstatning, så kan barnet fint få vand af kop og sødmælk ...


Annonce

... kan så indgå i madlavningen på almindeligvis. Det vil sige i form af drikkemælk af kop, en portion tykmælk, lidt sovs osv.

Da I har valgt ikke at bruge mælk i grød om morgenen og gerne vil vente med at introducere mælk af kop til jeres datter bliver 1 år, så tænker jeg at det vil være rigtig godt, hvis du ikke trapper for hurtigt ned med amningerne. Det vil være rigtig fint, hvis du ammer 3 gange dagligt den næste månedstid til halvanden og frem mod 1 års alderen kan du så nedsætte amningerne til 2 gange dagligt, så du på den måde sikrer din datter mælken fra dig.

Det vil derudover være fint at I tilbyder hende lidt tykmælk, neutral yoghurt eller lignende, som I også er begyndt på, ligesom hun også kan få lidt ost, sovs eller hvad I andre nu spiser.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hendes mad bør fortsat energiberiges med ekstra fedtstof. Derfor anbefales det at I tilsætter en tsk. fedt i havregrøden, bruger smør eller et blandingsprodukt på hendes brød osv. Ligesom hun til aften bør få lidt sovs på sine grøntsager. Derudover er det vigtigt at sikre hende fedtstof naturligt via maden - her tænker jeg især på at hun dagligt bør få fisk. Fisk indeholder essentielle fedtsyrer som er meget vigtige for hendes udvikling - både udviklingen af centralnervesystemet, den kognitive udvikling (hukommelse f.eks.), synet osv.

Så fedtstof og mælk er vigtigt for børn og med den alder jeres datter har nu, så anbefales det at hun får ca ½ liter mælk dagligt. Det svarer sandsynligvis til at du ammer hende 2 gange dagligt og supplere med lidt yoghurt, ost, sovs osv.

Jeg håber ovenstående er svar nok på dit spørgsmål og at du hermed er hjulpet videre på vej, fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid velovervejede og medfølende svar. Som førstegangsmor henter jeg megen støtte i din brevkasse.

Mor S - mor til pige på 6 måneder


Annonce