Annonce

Annonce

Brev:

Ændret adfærd, dreng på 10 mdr


7. maj 2004

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Ændret adfærd, dreng på 10 mdr

I løbet af de sidste 2-3 uger har alt ændret sig herhjemme; søvn, madvaner, humør ALT!

Det startede med at Magnus blev syg for knap 3 uger siden (9½ mdr). Han var meget sløj og ville kun sidde og putte hos sin mor. Han er ved at være ovenpå igen, er dog en smule snottet.

Siden sygdommen har han ikke ville spise ”rigtig” mad; kun grød, yoghurt, kiks o.lign. Jeg har prøvet alt: ladet ham selv spise ”happere”, givet ham noget at gnave af etc. Det er klart værst til aftensmaden, hvor han giver sig til at græde/skrige så snart han ser maden!

Mad i ”happere” bliver bare smidt på gulvet.

Det skal siges, at fra han var 8 mdr har han spist det samme som os andre i familien.

Derudover er hans søvn forandret: Fra at være en nem dreng der blev puttet i egen seng, faldt i søvn alene på 5 min. og måske skulle have sutten 1 gang pr. nat er han nu noget mere krævende.

Han græder som pisket, når han kommer i seng. Når han endelig falder i søvn efter 30-45 ...


Annonce

... min. (vi sidder i værelset ved siden af og går ind og trøster engang i mellem eller sidder ved hans seng) sover han kun til ca. 23 hvor han er meget ulykkelig og derfor kommer ind i vores seng og sover videre.

Hans opførsel har også ændret sig; hvis han ikke får sin vilje skriger han! Han spænder op i en bue og SKRIGER og det kan han blive ved med længe!

Jeg synes generelt han virker irreteret og vred og han græder meget. Han smiler og griner ikke særlig ofte mere.

Magnus startede i dagpleje for ca. 2 måneder siden. Det går ok, dog har dagplejemoren haft ferie og Magnus har været syg, så han er nok ikke 100% indkørt endnu.

Dagplejemoren siger at det går fint, hvilket også er mit indtryk da Magnus er glad for hende. Hun siger dog at han tit græder, hvis han skal sidde lidt selv mens hun fx pusler eller mader én af de andre. Magnus kravler ikke endnu!

Har du nogen idé til, hvad der kan være galt? Vi er snart helt desperate herhjemme.

Magnus’ Mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Børneeksem

Børneeksem hedder også atopisk eksem eller dermatitis. Barnet får meget tør hud og hos de små børn kan eksemet sidde over alt på kroppen. Hos de lidt større børn sidder eksemen ofte i albuebøjninger og knæhaser.

Atopisk eksem kaldes børneeksem fordi det stort set kun rammer børn og ofte starter indenfor det første leveår. Hvis barnet har meget eksem og er generet af dette, vil det altid være en god idé at få barnet undersøgt, for at afklare om eksemen skulle hænge sammen med...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.

Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.

Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce