Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og amning - 10 mdr.


14. maj 2009

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Søvn og amning - 10 mdr.

Hej Helen
Nu skriver jeg til dig igen :-)

Jeg har droslet rigtig meget ned i amningerne, er faktisk nede på 2 (aften og nat), igår fik hun kun 1 amning da hun havde spist yoghurt inden sengetid og derfor ikke havde lyst til at spise hos mig.

Hun har indtil for et par uger siden spist 2 gange ved mig om natten, men jeg ville rigtig gerne have den ene amning væk, og der er så det jeg har arbejdet på de sidste par uger. Hun vågner dog stadig 2 gange om natten, og drikker så vand første gang hun vågner (mellem 23 og 24) og bliver ammet mellem 2 og 3.30 ca. Det er ikke hver nat hun er tilfreds med den tår vand, så skælder hun ud noget tid.

Kan hun ikke finde ud af det med at hun kun må få den ene gang om natten nu? Forvirrer det hende at jeg ammer den ene gang? Kan vi tage den helt væk? Hun er jo 10 måneder så det burde jo ikke være noget problem at sige hun ikke skal ammes om natten, men jeg ved, du siger at det er meget normalt at amme om natten ved denne alder ikke?

Problemet er bare at hvis (har jeg også skrevet til dig om før) hun bliver ammet 2 gange om natten, så går det ud over hendes appetit om dagen, og så ender vi i den samme dumme cirkel som før. Hun er nemlig endelig blevet bedre til at spise, dog kan mængderne variere, og er slet ikke i nærheden af hvad mine veninders børn på samme alder spiser, men det bekymrer mig ikke længere.

Er det bedst at droppe ...


Annonce

... amningen fuldstændig, og så erstatte aften amningen inden sengetid med en portion yoghurt?

Vores søns værelse ligger lige ved siden af vores datters værelse, og når hun bliver gal om natten fordi hun ikke kan få den amning hun vil have, så er jeg bange for hun får ham vækket. Det er også sket et par gange. Har du et råd til hvad vi kan gøre? Har prøvet at tage ham med op i vores seng som ligger på førstesalen, men så vænner han sig jo til at sove hos os, og det duer jo ikke.

Jeg gør det når hun vågner, at jeg tager hende op, tilbyder hende vand, og står så og putter hende lidt ind til mig, hvorefter jeg putter hende under dynen og siger at nu skal hun sove osv. Nogle nætter spænder hun sig bagud som en flitsbue (jeg lægger hende på siden) og skriger og skriger. Jeg tysser på hende, aer hende og siger igen at nu skal hun sove. Bliver hun ved, går jeg ud og lukker døren på klem, venter 30-60 minutter og går derind, vender hende om på siden, siger igen at nu skal hun sove osv. osv. Nogle nætter hvor det bliver ved i længe, tager jeg hende igen op, tilbyder vand, putter osv.

Er det en dum måde at gøre det på? Skal jeg hellere stå med hende noget længere?
Det skal også lige siges at hun går fuldstændig bananas hvis det er hendes far som går ned til hende første gang hun vågner.

Hvordan lærer vi hende at sove om natten? som jo egentlig er det vi prøver på.

Med venlig hilsen
Heidi

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg vil gerne, som så mange andre, takke dig for en helt usædvanlig god brevkasse. Som bosiddende i England har det betydet rigtig meget for mig at finde svar på dette og hint derhjemmefra. Jeg kan rigtig, rigtig godt lide din kærlige holdning til tingende, og det har virkelig hjulpet mig meget at læse dine omhyggelige svar.

Mange kærlige hilsner
Sanne, mor til dreng 5 måneder


Annonce