Annonce

Annonce

Svar: Ammestop og nattesøvn - 10 mdr.


6. maj 2004

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære arbejdende mor

For det første tror jeg at din søn opvågninger både skyldes seperationsangst, men også at han nu er begyndt pasning ude. Der sker så mange ting i hverdagen, han får en masse nye stimuli og meget nyt at forholde sig til. Og selv om det går godt, når han er ude, så skal alle de oplevelser han får bearbejdes i løbet af natten.

I øjeblikket har han sandsynligvis behov for de 2x2 timers søvn i løbet af dagen, igen fordi han oplever så meget og derfor bliver træt. Men børns behov for søvn er jo meget forskelligt og det kan godt være at du med tiden kan nedsætte behovet til 1½ time x 2 dgl, det kan også være at du ikke kan. Sålænge han er under et år vil han fortsat have behov for to lure dagligt.

Amningen er det tryggeste han kender. Netop nu, hvor der sker så meget nyt i hans liv, synes jeg derfor at det ville være lidt synd at tage amningen fra ham.

Nogle børn kan fint forholde sig til at de kun bliver ammet morgen og aften, hvor andre børn bliver frustrerede over at de nogle gange får tilbudt brystet og andre gange ikke. Så hvorvidt du skal stoppe med at amme, skal naturligvis hænge sammen med, hvad du fornemmer er din søns behov. Samtidg så vil nogle børn selv begynde at sige fra (ofte i 9-10 mdr´s alderen) hvor andre bare nyder det og gerne bliver ved. Du kan sagten amme ham længe uden problemer.

Det nemmeste er naturligvis hvis mor og barn er enige om at amningen skal stoppe. ...


Annonce

... Hvis han ikke selv siger fra, nu hvor han ikke ammes om dagen mere, så skal du nok forberede dig på at det er dig som skal tage beslutningen, når det passer bedst ind. Lige i øjeblikket er amningen en god måde at sige farvel og at mødes på igen, igen fordi det er tryg og rart for ham.

Mange børn har brug for mælk i form af amning eller flaske i løbet af det første år. Men stopper du amningen er der ikke noget i vejen for at du giver ham en kop mælk morgen og aften i stedet. Vågner han i løbet af natten kan du tilbyde ham lidt vand af en kop.

Du skriver at du ofte går rundt med ham på armen - han er jo efterhånden en stor dreng, så er han ikke tung at gå rundt med? Jeg synes derfor at du skal forsøge at putte ham og indføre et putteritual, hvor du er hos ham, men ikke går rundt med ham. Er han fuldstændig ulykkelig skal du naturligvis tage ham op og trøste ham, men ellers prøver du at stryge ham lidt over håret, holde ham i hånden, tænde for en spilledåse, synge en sang eller lignende. Indfør et bestemt putteritual og gentage det aften efter aften. Det genkendelige give tryghed.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Når du vælger at stoppe amning, så kan han godt have behov for en anden form for trøst. For nogle børn er det en sut, men for andre børn kan det lige så godt være en klud, en bamse eller lignende, som de puttes med.

Om natten tilbyder du vand, hjælper ham med at skifte side og putter ham igen.

Fortsat held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tænder

Der er stor forskel på, hvornår børn får deres første tænder. Nogle bliver født med en tand eller to. Andre er over et år før den første tand melder sig.

De fleste børn får dog deres første tænder omkring 6 mdr.´s alderen og vil have et komplet sæt tænder omkring 3 års alderen, dvs. 20 tænder.

Mange børn får ondt i gummerne, når tænderne bryder igennem. Her kan det hjælpe med en bidering, eller noget koldt at bide i f.eks. et stykke agurk. Skær en skive agurk på...

Læs mere i Babylex

Sikkerhed i hjemmet

Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.

Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.

Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.

Gå...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusinde tak for dit fantastiske svar til vores lille familie sidst. Det hjalp virkelig på natten at give ham en fast rytme i dagstimerne.

Tak fra Hannibals mor


Annonce