Annonce

Annonce

Svar: Tre-årig og i trodsalderen


2. maj 2004

Kategori:
Alder:
3 år, 1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Louise

Din datter er jo i det der hdder trodsalderen eller selvstændighedsalderen og det kræver stor forståelse og omsorg fra din side. Det er en alder, hvor hun gerne vil alt selv, men endnu ikke mestrer det og stadig har behov for din hjælp.

Jeg tror det er meget vigtigt at du lytter til din datter. Hvis vi skal tage udgangspunkt i den enkelte situation, hvad er det så der gør at din datter ikke vil have tøj på? Er det fordi hun f.eks. gerne selv vil prøve at tage sit tøj på, eller er det fordi det har været så hyggeligt at hun slet ikke har lyst til at komme hjem? Umiddelbart så tror jeg det i denne situation er det sidste. Hun ved et eller andet sted, at hvis hun ikke tager tøjet på, så kan I måske blive der lidt længere.

Det er derfor meget vigtigt, at du i stedet for at skælde hende ud, viser hende at du har forstået, hvad det drejer sig om. Det viser du hende ved at sætte de ord på, som hun endnu ikke selv kan. F.eks. "Du bliver bare så ked at det, når vi skal hjem" "Du vil bare så gerne at vi bliver lidt længere".

Ved at sætte ord på det du fornemmer, så oplever hun at du forstår hende. Du giver hende også muligheden for at rette dig, hvis det ikke er det hun ...


Annonce

... mener.

Når børn føler sig forstået, så klinger 'raseri anfaldet' ofte af, hun har fået luft for sin frustration og ved at du har forstået hende.

Det betyder ikke at du ikke nogle gange må sige 'nej' eller tage hende med ud i bilen mod protest, fordi du ved at det er nødvendigt lige nu; men oplevelsen bliver en anden, når hun bliver mødt i stedet for at få skæld ud.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Det er okay at sige nej, så din datter også lærer at håndtere de frustrationer der følger med, når tingene ikke går som hun ønsker. Nogle gange skal man dog overveje, hvad der er i vejen for at barnet får det som det ønsker. Børn der får 'ja' vil også lettere kunne acceptere et nej andre gange.

Det er vigtigt at du forsøger at rumme hendes følelser. Det vil sige at du kan holde ud, at hun har det som hun nu har det (sorg, vrede, angst, glæde) uden at du vil ændre det. Følelser bliver der holdt gang i, hvis vi puster til dem, ved at skælde ud og være vrede. Men hvis du viser hende at du forstår hende og sætter ord på hendes følelser, så hun ved at du har forstået og at du kan rumme det, så klinger adrenalinen af og vredesudbrudet holder op.

Håber det vil hjælpe jer lidt videre frem over. Fortsat held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Helen har altid et godt råd og det som overrasker mig mest er faktisk hvor go' hun er til at sætte sig ind i min verden og hvordan hun hurtigt fornemmer hvordan hun skal takle mig som person.

Camilla Martin


Annonce