Svar: Mad til 4 1/2 mdrs. dreng
Hej med dig
Jeg tror nu ikke at din sundhedsplejerske og jeg har så forskellig meninger. Det er altid vigtigt at se på sit eget barn og vurdere hvad behovet er her og ikke pute barnet ind i et 'skema'. Nogle børn spiser jo mere end andre.
Det kan efter min mening være en god idé at tilbyde børn små men hyppige måltider i stedet for store og få måltider og det er rigtigt at når jeg giver et forslag til en madplan med to måltider skemad, så kan man godt tælle sig frem til 7 måltider dagligt, men de to af måltiderne hedder 'evt.' og derfor kan det godt være fem, som din sundhedsplejerkse har anbefalet.
En kostplan kan se således ud:
Morgen: Flaske
Formiddag: Flaske
Frokost: Grød og evt flaske
Eftermiddag: Flaske
Aften: Grød eller grøntsagsmos og evt. flaske
Sen aften: Flaske
Nat: Evt. flaske
Ovenstående er kun et forslag til måltider i løbet af en dag. Hvis din dreng tirves med 5 måltider så er det helt fint og du skal ikke presse ham ...
... unødigt. Børn der får flaske skal i princippes tilbydes dette efter behov, på samme måde som børn der bliver ammet.
Vurderingen af hvorvidt børn skal tilbydes mad eller selv sige til afhænger af barnets alder og trivsel. Det er derfor altid et individuelt skøn. Nogle børn bliver man nødt til at vække for at være sikker på at de får nok mad og andre børn kan snildt sove 5-6 timer, få mad og trives på det. Igen kan man ikke sætte børn ind i et 'skema', men man må altid se på det individuelle.
Igennem en brevkasse som den her, hvor det personlige møde mangler, er det begrænset hvor meget individuelt skøn jeg kan give. Jeg forsøger så godt jeg kan at vurdere situationen ud fra hvad personen skriver, men ofte vil det jo blive en mere generel betragtning. Selv om vi alle arbejder ud fra sundhedsstyrelsens retningslinier, så kan der derfor godt være forskel på det jeg siger og det egen sundhedsplejerkse siger:o)
Fortsat held og lykke med din lille dreng.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Brok (hernie)
Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.
Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.
Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt






