Svar: Svært ved at falde i søvn - 13 mdr.
Kære Linda
Mon ikke der rent udviklingsmæssigt sker rigtig meget med din dreng lige nu. Han rejser sig ved tingene, er sandsynligvis begyndt at gå mere omkring, han har derfor en naturlig uro i kroppen, det er svært at få kroppen til at slappe af, når han skal sove.
Samtidig betyder det at han nu kommer mere omkring i dagtimerne, at han også oplever mere af verden. Det er svært at sige godnat til dagen og alle oplevelserne, det er svært at slippe tankerne fri og også rent mentalt overgive sig til søvnen.
Det er derfor fint at du forsøger at hjælpe ham til både fysisk og mental ro ved at sidde hos ham, holde om ham, lade dine hænder kærtegne ham, pande mod pande osv. ligesom det er rigtig fint at du snakker beroligende til ham, synger en lille sang osv.
Du skal naturligvis være sikker på at puttetidspunktet er rigtigt, at han er parat til at sove, når han puttes. Det lyder på din beskrivelse som om at det er svært at få ham til at sove både dag og aften, dog især om aftenen og jeg tænker at det måske nu er tiden til kun at få en lur om dagen. Netop i 12-18 måneders alderen begynder mange børn at kunne nøjes med kun en lur dagligt, sover f.eks. mellem 12-14 og det at barnet begynder at vægre sig mod at blive puttet til formiddagslur, kan godt være tegn på at denne lur stille og roligt skal til at springes over og i stedet erstattes af en sammenhængende middagslur. Det er således også en overvejelse I kan tage med jer.
Jeg tænker også at jeres dreng stadig er så lille at han ikke forstår hvor I er ...
... når han ikke kan se jer. De fleste børn er omkring 16 måneder inden de begynder at kunne forholde sig til at I stadig er der selvom I er i et andet rum. Lige nu er det som om at I er væk, at I har forladt ham, når I går ... Derfor er det fint at sidde lidt hos ham, vise ham at I er der og at han trygt kan lægge sig til at sove.
Modsat, kan det at blive siddende også gøre at han tror der skal leges, at det ikke er sengetid, men tid til sjov og ballade og her bliver man så nødt til at gå. Når man går, så går jeg ikke ind for at man forlænger tiden hele tiden. Jeg synes det er vigtigt at man putter sit barn kærligt og nænsomt, gør stedet til et trygt og rart sted at være før man så går. Man er aldrig væk i mere end højst 3 minutter af gangen, så går man tilbage, betrygger barnet i at man er der, putter dynen om igen, kærtegner lidt og går igen, vender tilbage hele tiden, så barnet lærer at man er der selvom man er ude af syne. Vender altid tilbage hvis barnet græder, vender også tilbage selvom barnet ikke græder - det handler altså om at barnet lærer at sove selv vel vidende at mor og far er der og passer på mig:o)
I løbet af dagen vil det være rigtig godt, hvis I kan 'træne' lidt uafhængighed med ham, forstået på den måde at det kan være godt at lære ham at I er der, selvom han ikke kan se jer. Det kan han lære ved at I f.eks. leger borte-tit eller gemmeleg og det vil gøre det lettere for ham også på sigt bedre at kunne falde i søvn selv.
Jeg håber at mine tanker hjælper videre på vej, fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far
Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
Viden om børn:
Strækmærker
Under graviditeten oplever mange kvinder at de får strækmærker i takt med at maven vokser.
Har man først fået strækmærker forsvinder de ikke igen, men de bliver som regel næsten usynlige indtil en næste graviditet.
Mærkerne skyldes bristninger i underhuden. De kommer både fordi at maven vokser, men også fordi der sker nogle hormonelle forandringer. De kommer ofte på maven, lårene, brysterne, ballerne og/eller armene, og i starten ses de ofte som rosa eller blålige...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.